Jaką stawkę należy zastosować do opłat eksploatacyjnych w sytuacji gdy czynności wykonywane są (...)

Jaką stawkę należy zastosować do opłat eksploatacyjnych w sytuacji gdy czynności wykonywane są na rzecz osób nie będących członkami, którym przysługuje lokatorskie prawo do zajmowanego lokalu mieszkalnego?

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm./ w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r., dokonuje sprostowania informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielonej pismem z dnia 03.11.2004 r., nr US06VAT/446/598104/04/MT przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim.

Pismem z dnia 03.09.2004 r. Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim z wnioskiem o udzielenie informacji o sposobie opodatkowania opłat eksploatacyjnych w sytuacji gdy czynności wykonywane są na rzecz osób nie będących członkami, którym przysługuje lokatorskie prawo do zajmowanego lokalu mieszkalnego. W ocenie Wnioskujących czynności te zwolnione są z opodatkowania na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w związku z § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego podzielił stanowisko Wnioskującego, argumentując, że tego rodzaju opłaty eksploatacyjne, ustalane na zasadach analogicznych jak wobec członków spółdzielni korzystają ze zwolnienia podatkowego stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia:


Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 11 ww. ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności-z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1,2,4 i 5 ww. ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Jednakże czynności te jako podlegające opodatkowaniu objęte są zwolnieniem, o którym mowa w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług.
Z powyższego wynika, że zwolnione z opodatkowania są opłaty ponoszone zgodnie ze statutem w celu pokrycia wydatków (opłaty eksploatacyjne) za czynności, które realizuje spółdzielnia na rzecz ww. podmiotów, tj. członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych, członków spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali mieszkalnych oraz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami. Oznacza to, że podmioty te mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Zakresem podmiotowym powyższej regulacji nie objęto czynności wykonywanych na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, a którzy również zobowiązani są do ponoszenia opłat.
W tym miejscu podnieść należy, że organ podatkowy niewłaściwie zastosował wykładnię celowościowa. Wykładnia celowościowa nie może prowadzić do kwestionowania jednoznacznych wyników wykładni językowej (gramatycznej), tzn. nie można w ten sposób rozszerzyć zakresu podmiotowego dyspozycji przepisu. Wykładnia gramatyczna analizowanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 11 ww.

ustawy o podatku od towarów i usług daje jego jednoznaczną interpretację. Zwrócić należy uwagę, na obowiązującą od 19.10.2004 r. zmianę przepisu § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r., wprowadzoną przepisem § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11.10.2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. (Dz.U. z dnia 15.10.2004 r.), a polegającą na dodaniu przepisu § 8 ust. 1 pkt 18. Zatem zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w nowym brzmieniu, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które pobierane są opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1,2,4 i 5 ww. ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r.0 spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r. nr 19, poz. 177 i Nr 63, poz. 591).
Reasumując, w świetle powyższych przepisów czynności na rzecz podmiotów, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali są zwolnione z opodatkowania i to niezależnie od faktu, czy podmioty te są członkami spółdzielni, czy też nie.

Stanowisko to znajduje również uzasadnienie w świetle zmian wprowadzonych ustawą z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 90 poz. 756), obowiązujących od dnia 1.06.2005 r. Otóż zgodnie z nowym brzmieniem art. 19 ust. 13 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów1 usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności - z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali, osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, lub na rzecz właścicieli lokali niebędących członkamispółdzielni, za które są pobierane opłaty, z art. 4 ust. 1-2,4 i 5 ww. ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r. nr 19, poz. 177 i Nr 63, poz. 591 oraz z 2005 r. Nr 72, poz. 643).
Oznacza to również, że w dalszym ciągu poza zakresem regulacji ustawowej i rozporządzenia pozostają czynności na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują jedynie spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali.

Strona podnosi, że czynności na rzecz tych właśnie podmiotów mogą zostać objęte zwolnieniem na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. jako usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczonymi na zlecenie.Zwrócić należy uwagę, że stosownie do zapisu ąrt 4 ust. 1,2,4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 20003 r. nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r. nr 19, poz. 177) członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących wspólnych, z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Od członka będącego właścicielem lokalu, niezależnie od jego obowiązków zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną, spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy, o którym mowa w art. 6 ust. 3. Właściciele lokali nie będący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oaz w innych kosztach zarządu tymi nieruchomościami, na tych samych zasadach jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5. Są obowiązani również uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Członkowie spółdzielni są również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. Właściciele lokali niebędący członkami mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.

W związku z tym podnieść należy, że typowe opłaty eksploatacyjne, które obciążają ww. podmioty i opłaty dotyczące zarządzania różnią się przedmiotem. Otóż w opłaty dotyczące zarządzania wkalkulowany jest element wynagrodzenia dla podmiotu zarządzającego. Ponadto zobowiązania do ponoszenia opłat eksploatacyjnych wynikają z mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz stosownych postanowień statutu. Natomiast zobowiązania do ponoszenia opłat za zarządzanie wynikają z umowy cywilnoprawnej. Jednakże w tej kwestii istotną będzie klasyfikacja prowadzonej działalności. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam dokonuje klasyfikacji. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania i wydania opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika