1. Czy możliwe jest wystawienie zbiorczych faktur korygujących? 2. Czy zbiorcze faktury korygujące (...)

1. Czy możliwe jest wystawienie zbiorczych faktur korygujących?
2. Czy zbiorcze faktury korygujące mogą być wystawiane do faktur za dany kwartał, czy powinny być one wystawione do danego miesiąca (trzy zbiorcze faktury do trzech miesięcy danego kwartału)?

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm./, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów( bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów oraz zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur(...).

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Strona zawierając długoterminowe umowy na sprzedaż towarów, udziela rabatów, które obniżają podstawę opodatkowania, a w związku z tym konieczne jest wystawianie faktur korygujących. Należy zwrócić uwagę, iż nie ma przeszkód, aby wystawiać jedną fakturę korygującą z podaniem wszystkich informacji dotyczących faktur pierwotnych.

Porady prawne

Należy podkreślić, że co prawda przepisy rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT nie stanowią wprost o zbiorczej fakturze korygującej, to jednak wystawienie takiego dokumentu, o ile dokumentuje prawnie dopuszczalną zmianę obrotu i zawiera wszystkie wymagane elementy, nie powinno być kwestionowane bez względu na to, czy faktura zbiorcza dotyczy korekt dokonanych tylko w jednym miesiącu, czy też w kilku miesiącach. Oczywiście przedstawiona zasada dotyczy wyłącznie faktur korygujących, z których wynikają kwoty zmniejszające obrót.

Zbiorcza faktura korygująca musi zawierać wszystkie elementy, które zawiera zwykła faktura korygująca, a które określone są w § 41 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm./ w nawiązaniu do art. 35 ust. 5 ustawy o VAT tj.
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) dane zawarte w fakturze (fakturach), której dotyczy faktura korygująca:a) określone w par. 32 ust. 1-3 b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem,
3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu,
4) kwotę zmniejszenia podatku należnego,
5) czytelny podpis osoby uprawnionej do wystawiania faktury korygującej lub podpis oraz imię i nazwisko tej osoby. Należy jeszcze raz podkreślić, że zbiorcza faktura korygująca w szczególności powinna zawierać wyszczególnienie jakich faktur dotyczy, podawać taką samą przyczynę korekty, obejmować korektą sprzedaż tożsamą co do gatunku i podmiotowo oraz wymieniać elementy dotknięte tą samą stawką podatkową.W przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym wystawienie faktury korygującej bez podania m.in. nazwy towaru lub usługi nie jest prawidłowe.

Natomiast, wbrew stanowisku Strony, brak jest przepisu ograniczającego możliwość wystawienia faktury korygującej tylko w odniesieniu do faktur dotyczących jednego miesiąca. W związku z tym jedna faktura korygująca może dotyczyć okresu rozliczeniowego dłuższego niż jeden miesiąc.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika