Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze zbiorczej dokumentującej zakup (...)

Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze zbiorczej dokumentującej zakup paliwa do samochodów ciężarowych.

Podatnik w kwietniu tankował posiadane samochody ciężarowe na podstawie kart paliwowych. Stacja paliw 5 maja 2004 r. wystawiła zbiorczą fakturę za paliwo zatankowane w poprzednim miesiącu.
Zdaniem podatnika przysługuje mu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturze dokumentującej zakup paliwa do samochodu ciężarowego. Sam moment wystawienia faktury dokumentującej zdarzenia z poprzednich 7 dni nie powinien uniemożliwić skorzystania z praw nabytych.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza co następuje:

W przedmiotowej sprawie decydujące znaczenie ma moment powstania u podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przede wszystkim należny zwrócić uwagę na przepis art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, wprowadzający prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Jego realizacja następuje w fazie dokonania samoobliczenia podatku i jest wyrażona w deklaracji podatkowej.

Porady prawne

Dokonując samoobliczenia podatku podatnik powinien więc stosować normy prawa podatkowego materialnego obowiązujące w dacie powstania prawa do obniżenia podatku. Bowiem te przepisy przesądzają o tym, czy podatnik nabył prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, czy też prawa tego nie nabył.
Faktura VAT jedynie dokumentuje dane zdarzenie, zaś moment jej otrzymania przez nabywcę wyznacza moment, od którego podatnik może realizować swoje prawo (dokonać odliczenia).

Dyrektor Izby Skarbowej potwierdza zatem stanowisko zawarte we wniosku Podatnika, iż w przedmiotowej sprawie przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu paliwa do samochodów ciężarowych według zasad obowiązujących w dniu zakupu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika