Czy dostawa przedmiotowej nieruchomości na rzecz własnych udziałowców dokonana przez Spółkę jawną (...)

Czy dostawa przedmiotowej nieruchomości na rzecz własnych udziałowców dokonana przez Spółkę jawną na podstawie art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług, będzie korzystała z przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania

- zwolnienia z podatku od towarów i usług dostawy nieruchomości na rzecz własnych udziałowców - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19.06.2007r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek Spółki jawnej ?...? o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym regulowanych przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że: Spółka jawna ?...? dokonała dostawy towaru na rzecz własnych udziałowców ... i .... Przedmiotem dostawy jest nieruchomość nabyta przez Spółkę 31 sierpnia 1999r. Nabycie danej nieruchomości nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, tym samym Spółka nie dokonała odliczenia stosownego podatku naliczonego. Dostawa przedmiotowej nieruchomości na rzecz własnych udziałowców ma miejsce w częściach równych, każdy ze wspólników po 50% jej wartości. Dana nieruchomość od momentu nabycia podlegała modernizowaniu i remontowaniu. Nakłady nałożone na dana nieruchomość przekraczały 30% ogólnej sumy wartości jej nabycia. Od nakładów związanych z modernizacją przedmiotowej nieruchomości Spółka dokonywała odliczenia podatku VAT. Nakłady modernizacyjne miały miejsce w okresie od 01.12.1999roku do 07.11.2000roku. Od chwili ostatniego poniesionego nakładu związanego z przedmiotową nieruchomością do chwili dokonania dostawy na rzecz udziałowców minęło więcej niż 5 lat. Ponadto, w zakresie przedmiotowej transakcji Spółka wystawiła zgodnie z art. 106 ust. 6 stosowną fakturę VAT wykazując zwolnienie przedmiotowe wraz z podaniem podstawy prawnej ?art. 43 ust. 6 ustawy o VAT?.

Pytanie podatnika brzmi:

Czy w takim przypadku dostawa przedmiotowej nieruchomości na rzecz własnych udziałowców dokonana przez Spółkę jawną na podstawie art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) będzie korzystała z przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania?

Zdaniem podatnika:

W ocenie Spółki jawnej powyższa dostawa nie będzie opodatkowana podatkiem VAT, gdyż zgodnie z treścią art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług na zasadach contra lege, spółka spełniając dyspozycje treści wskazanego artykułu korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w danej dostawie nieruchomości. Wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2. użytkował te towary w okresie dłuższym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych

tym samym Spółka miało prawo do zastosowania przedmiotowego zwolnienia z podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w oparciu o wyżej przedstawiony przez podatnika stan faktyczny dokonuje interpretacji prawa podatkowego w przedmiocie pytania postawionego przez podatnika.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

Towarem natomiast w rozumieniu art. 2 pkt 6 cyt. ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z cytowanego wyżej brzmienia definicji towaru wynika, iż sformułowanie ?ich części? odnosi się do budynków oraz budowli. Wobec powyższego, na podstawie w/w przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarem jest część budynku lub budowli.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Współwłaściciel ma względem swego udziału pozycje wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeks cywilny). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział. W świetle powyższego oraz definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT sprzedaż udziału w nieruchomości należy traktować w kategorii dostawy towaru.

W art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT określono przypadki, w których stosuje się zwolnienie od podatku. Z regulacji tego przepisu wynika, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Stosownie zaś do przepisu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT przez towary używane, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 , rozumie się:

- budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Ponadto, jak wynika z art. 43 ust. 6 ustawy o VAT ? zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy używanych budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W przypadku opisanym we wniosku, podatnikiem dokonującym dostawy towarów (nieruchomości), o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT jest spółka jawna. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta w 1999r. Spółka nie miał prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury zakupu. Spółka użytkowała nieruchomość w okresie dłuższym niż 5 lat. Poniosła nakłady na ulepszenie przekraczające 30% wartości początkowej, a od chwili ostatniego poniesionego nakładu minęło więcej niż 5 lat.

W związku z powyższym udział w niewydzielonej nieruchomości zabudowanej będącej przedmiotem dostawy spełnia warunek kwalifikujący ten towar, jako towar używany - zatem dostawa ta jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 w związku z niezaistnieniem przesłanek wyłączających ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

Interpretacja stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak zastosuje się Podatnik do powyższej interpretacji organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Powyższa interpretacja wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika