Czy otrzymaną kwotę zaległego zasiłku chorobowego należy wykazać w zeznaniu podatkowym za 2004r.?

Czy otrzymaną kwotę zaległego zasiłku chorobowego należy wykazać w zeznaniu podatkowym za 2004r.?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 17.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania wypłaconego w 2004 roku na mocy wyroku Sądu Apelacyjnego zaległego zasiłku chorobowego za 2001 rok

stwierdzam, że:

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest nieprawidłowe odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik pismem z dnia 17.03.2005 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004 roku na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego został Podatnikowi wypłacony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaległy zasiłek chorobowy za 2001 r. Płatnik wypłacając zaległy zasiłek chorobowy pobrał zaliczkę w wysokości 19%. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego oraz kwotę pobranej zaliczki wykazał w informacji Pit-11A za 2004 rok.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy wypłacony zaległy zasiłek chorobowy na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego należy wykazać w zeznaniu podatkowym za 2004 rok.

Podatnik uważa, że dochód uzyskany z tyt. wypłaty zaległego zasiłku chorobowego wypłaconego na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie podlega opodatkowaniu w zeznaniu podatkowym za 2004 rok.

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są inne źródła, za które uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Za zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego zgodnie z przepisem art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku, uważa się kwoty wypłaconych przez zakład pracy lub organ rentowy zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych.

Problematyka prawna zasiłków, o których mowa, zawarta jest w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r. Nr 60, poz. 636 z późniejszymi zmianami).

Zgodnie z zapisem art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. organy rentowe są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych, rent socjalnych oraz świadczeń pieniężnych dla cywilnych ofiar wojny.

Ustawodawca w sposób wyczerpujący określa, jakie dochody podlegają zaliczce na podatek pobieranej przez organy rentowe.

Pobranie zaliczki na podatek jest obowiązkiem płatnika wynikającym z przepisów prawa. Organ rentowy nie może z własnej inicjatywy, czy też na wniosek podatnika odstąpić od poboru zaliczek, bowiem obciążony obowiązkiem ustawowym pobierania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od wypłaconych świadczeń, nie ma możliwości podejmowania decyzji o zwolnieniu ubezpieczonych od ich uiszczania (wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 7 listopada 1994 roku, sygn. Akt III AUr 597/9, publ. Orzecznictwo Sądów Apelacyjnych 1995/6/53).

Zgodnie z art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku zaliczka od zasiłków z ubezpieczenia społecznego wypłacanych bezpośrednio przez organ rentowy wynosi 19% kwoty wypłacanego zasiłku.

W przypadku gdy organ rentowy nie jest obowiązany do dokonania rocznego obliczenia podatku, wówczas zgodnie z zapisem art. 34 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. sporządza w terminie do końca lutego, po upływie roku podatkowego, imienną informację o wysokości uzyskanego dochodu, według ustalonego wzoru , i w tym samym terminie przekazuje podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Zatem wypłacony zaległy zasiłek chorobowy na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego należy do dochodów z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku.

Mając na uwadze powyższe płatnik Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacając zaległy zasiłek chorobowy za 2001 rok na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% .

W związku z powyższym biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić , iż ciąży na Panu obowiązek złożenia zeznania podatkowego i wykazania wszystkich dochodów osiągniętych w roku podatkowym 2004 (w tym także dochodu uzyskanego tyt. wypłaty na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego zaległego zasiłku chorobowego) - w terminie do dnia 02.05.2005 r.

Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika