Dotyczy odliczania od dochodu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały (...)

Dotyczy odliczania od dochodu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 22.05.2006 r. - uzupełnionego w dniu 07.07.2006 r. i 12.07.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczania od dochodu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń , które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Pani pismem z dnia 22.05.2006 r. - uzupełnionym w dniu 07.07.2006 r. i 12.07.2006 r. wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2005 roku firma wypowiedziała Pani umowę o pracę i wypłaciła odszkodowanie wynikające z Ponadzakładowego Układu Zbiorowego oraz odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia. Od dokonanych wypłat płatnik pobrał podatek dochodowy od osób fizycznych.

W dniu 8 marca 2006 roku wyrokiem sądu została Pani przywrócona do pracy. W związku z powyższym dokona Pani zwrotu odszkodowania łącznie z podatkiem.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy istnieje możliwość odzyskania podatku od nienależnie pobranych świadczeń w 2006 roku czy dopiero po zakończeniu bieżącego roku podatkowego tj. w składanym zeznaniu podatkowym za 2006 r. jeżeli zwrot do firmy niesłusznie pobranych świadczeń nastąpi w dniu 15 lipca 2006 r.

Pani uważa, że w składanym zeznaniu podatkowym za 2006 rok będzie podlegała odliczeniu od dochodu kwota zwrotu niesłusznie pobranych świadczeń.

Stosownie do zapisu art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot: dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potracone przez płatnika.

Z dniem 1 stycznia 2004 roku w związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) dodano ust. 7h w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym kwota, o której mowa w ust. 1 pkt 5, przekraczająca kwotę dochodu, o której mowa w ust. 1, może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych.

A zatem odliczeniu od dochodu podlegają kwoty dokonanych w danym roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że w składanym zeznaniu podatkowym za 2006 rok odliczeniu od dochodu będzie podlegała faktycznie zwrócona kwota niesłusznie pobranych świadczeń. Bowiem ustawodawca wyraźnie wskazał, że kwota dokonanych zwrotów niesłusznie pobranych świadczeń podlega odliczenia od dochodu w roku w którym został dokonany zwrot. Natomiast możliwość odliczenia powyższej kwoty w latach następnych możliwa jest jedynie w sytuacji jeżeli kwota zwrotu niesłusznie pobranych świadczeń przekracza kwotę dochodu w danym roku podatkowym w którym nastąpił zwrot.

Zatem przedstawione stanowisko we wniosku jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika