Czy spłata kredytu do wysokości udziału w nieruchomości (tj. 99/100 części odpowiadającej własności (...)

Czy spłata kredytu do wysokości udziału w nieruchomości (tj. 99/100 części odpowiadającej własności nabytej nieruchomości oraz budynku mieszkalnego wybudowanego wraz z mężem - umowa majątkowa małżeńska - na tej nieruchomości) zaciągniętego wraz z mężem na budowę budynku mieszkalnego korzysta ze zwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży w świetle przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2004. z późniejszymi zmianami).

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... zamieszkałej w Gdańsku przy ul. ... z dnia 11 września 2006 roku uzupełnionym w dniu 29 września 2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wydatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pani ... pismem z dnia 11 września 2006 roku - uzupełnionym w dniu 29 września 2006 roku wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z pisma wynika, że w dniu 31 sierpnia 2006r. Pani ... dokonała sprzedaży swojego udziału 1/38 części w prawie własności lokalu niemieszkalnego -garażu wielostanowiskowego podziemnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego nr ... położonego w ... przy ul. ..., którego właścicielką była krócej niż pięć lat (od 2004r. - umowa darowizny oraz 2005r. - umowa zniesienia współwłasności). Uzyskaną ze sprzedaży powyższych praw kwotę Pani ... zamierza przeznaczyć na spłatę wspólnie i solidarnie z mężem ..., z którym posiada ustrój rozdzielności majątkowej od dnia zawarcia małżeństwa kredytu zaciągniętego na budowę domu jednorodzinnego położonego w ... przy ul. .... Nabycie powyższej nieruchomości nastąpiło w udziałach w wysokości 99/100 Pani ..., natomiast Pan ... w udziale w wysokości 1/100 części.

Wątpliwości ... dotyczą czy w/w spłata kredytu do wysokości jej udziału w nieruchomości (tj. 99/100 części odpowiadającej własności nabytej nieruchomości oraz budynku mieszkalnego wybudowanego wraz z mężem na tej nieruchomości) zaciągniętego wraz z Panem ... na budowę budynku mieszkalnego korzysta ze zwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży w świetle przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. z późniejszymi zmianami).

Podatniczka stoi na stanowisku, że w/w wydatek uprawnia ją do zwolnienia od podatku od sprzedaży nieruchomości w części w jakiej środki uzyskane ze sprzedaży tej nieruchomości przeznaczy na spłatę kredytu zaciągniętego w celu budowy budynku mieszkalnego, której własność przysługuje w udziale 99/100 części. Ponadto Pani ... nadmienia, iż uczestniczy w kosztach budowy budynku mieszkalnego w części przypadającej jej udziałowi w nieruchomości tj. 99/100 części. Bez znaczenia zdaniem Podatniczki pozostaje fakt, iż w stosunku do banku ponosi odpowiedzialność solidarną wraz ze swym mężem Panem ... za zobowiązania wynikające z zaciągniętego kredytu, skoro w stosunkach wynikających ze współwłasności, własność wybudowanego budynku będzie jej przysługiwała w 99/100 części i w takiej części zobowiązana jest do ponoszenia ciężarów oraz kosztów nakładów (wydatków) na nieruchomość wspólną (art. 207 K.C.).

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. z późniejszymi zmianami), źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:

1 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3 prawa wieczystego użytkowania gruntów,

4 innych rzeczy,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c), w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W myśl art. 19 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, w warunkach określonych w przytoczonym uprzednio przepisie, jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Na podstawie art. 28 ww. ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)- c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Obowiązek zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia zbycia nie dotyczy podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

W powołanym art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy z dnia 26.07.1991r., ustawodawca zwolnił od podatku dochodowego przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. 'a' ? 'c' tj.:

  1. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego

- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  1. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo ? kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 2a przepis powyższy (tj. ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają od dochodu na podstawie art.26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawową okolicznością decydującą o stosowaniu powyższego zwolnienia jest wyłącznie przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych na cele i w terminach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Wyliczenie zawartych w tym artykule wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania kwot przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości ma charakter enumeratywny (wyczerpujący), a nie przykładowy. Oznacza to, że brak jest podstaw prawnych, aby do tego katalogu zaliczać jeszcze inne wydatki.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży w części przypadającej na udział nabyty w wyniku darowizny (lokal niemieszkalny ? garaż i udziału wynoszącego 1/10 w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość) zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d wolny jest od podatku dochodowego, natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość nabytego w wyniku zniesienia współwłasności podlega zobowiązaniu podatkowemu w myśl art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie podlegał opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym chyba, że zostanie przeznaczony na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Ponadto należy stwierdzić, że nie ma przeszkód do stosowania omawianego zwolnienia, jeżeli otrzymane pieniądze ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od chwili nabycia na własność wydatkowane zostaną na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe w tym również przed uzyskaniem przychodów. Spłata kredytu lub pożyczki stanowi bowiem jedynie pośredni etap służący realizacji celów, o których mowa w powołanym przepisie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i powołane przepisy prawa podatkowego, jeżeli w ciągu dwóch lat kwotę uzyskaną ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczy Pani w całości na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego, wówczas nie będzie Pani zobowiązana do zapłacenia 10% podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika