Pytanie podatnika dot. Możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania w ramach ulgi rehabilitacyjnej (...)

Pytanie podatnika dot. Możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania w ramach ulgi rehabilitacyjnej poniesionych wydatków na pokrycie kosztów pobytu spadkodawcy w szpitalu na oddziale opiekuńczo - leczniczym.

Pan pismem z dnia 17.03.2006 r. - uzupełnionym w dniach 05.04.2006 r. i 29.04.2006 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że postanowieniem Sądu Rejonowego stał się Pan jedynym spadkobiercą po zmarłej w dniu 19.10.2003 r. Pani . W pisemnych oświadczeniach zobowiązał sie Pan do pokrycia kosztów pobytu 1 miesiąca tzw. ,,komercyjnego? po każdym 3 miesięcznym pobycie w szpitalu na oddziale opiekuńczo - leczniczym spadkodawcy. Sytuacja taka występowała od 15.11.2002 r. do 19.10.2003 r. tj. do dnia śmierci Pani - spadkodawcy.

Porady prawne

Nakazem zapłaty wystawionym przez Sąd Rejonowy w G. z dnia 7 grudnia 2005 roku został Pan zobowiązany do zapłaty kwoty 2.000 zł wraz z odsetkami i kosztami postępowania za pobyt Pani ? spadkodawcy na oddziale opiekuńczo ? leczniczym.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlegają poniesione wydatki związane z pokryciem kosztów pobytu spadkodawcy w szpitalu na oddziale opiekuńczo ? leczniczym.

Pan uważa, że skoro poniósł koszty pobytu za usługi leczenia na oddziale opiekuńczo ? leczniczym spadkodawcy, a pobyt na takim oddziale jest uwzględniony w przepisach podatkowych zatem poniesiony wydatek podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Stosownie do treści art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) ? w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku ? podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust.5 c, 6, 8, ust. 10-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy z dnia 26.07.1991 r., zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń zostały określone w ust. 7b-7g tego artykułu.

W świetle art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu uważa się wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.

Wydatki wymienione w pkt 6 podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, w wysokości faktycznie poniesionej, a maksymalną wysokość tych odliczeń wyznacza dochód do opodatkowania. Odliczenia te dokonywane są na podstawie dowodu potwierdzającego poniesienie tych wydatków. Dowodem takim jest każdy dokument, potwierdzający fakt dokonania konkretnych wydatków przez określoną w nim osobę.

Warunkiem odliczenia wyżej wymienionych wydatków zgodnie z artykułem 26 ust. 7d w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Ponadto wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinsansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 7b).

Należy zaważyć, że prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej przysługuje nie tylko podatnikom, którzy są osobami niepełnosprawnymi, ale również podatnikom, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Zakres podmiotowy ulgi w tym przypadku precyzuje przepis art. 26 ust. 7e ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że prawo do odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne ma również podatnik, na którego utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione oraz obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka (teściowie), rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowie ? jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie podlegają odliczeniu od dochodu wydatki ponoszone przez spadkobiercę za zobowiązania spadkodawcy. Zatem wydatek związany jest z wypełnieniem zobowiązań spadkobiercy w związku z przyjęciem spadku a nie ponoszeniem wydatków na cele rehabilitacyjnych osoby niepełnosprawnej pozostającą na utrzymaniu podatnika (art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika