Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


28.9.2007

Czy budynki i inne budowle stanowiące elementy infrastruktury kolejowej, bez których nie jest możliwe (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: WPiOL.I.3110-P-53t 2007

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:WPiOL.I.3110-P-53t 2007
Autor:Prezydent Miasta Mysłowic
Słowa kluczowe: budynek
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy budynki i inne budowle stanowiące elementy infrastruktury kolejowej, bez których nie jest możliwe jej funkcjonowanie mogą być objęte przedmiotowym zwolnieniem, jak np. mury oporowe, zapory drogowe, kanalizacje, linie kablowe?
Czy można zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 Ustawy w stosunku do gruntów, które nie posiadają w wypisach ewidencji gruntów oznaczenia jako grunty kolejowe 'Tk', a faktycznie znajdują się na nich elementy infrastruktury kolejowej?

Strona 2 z 2

Jeżeli chodzi o zwolnienie budowli wchodzących w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów ustawy o transporcie kolejowym, to zasadniczą sprawą jest wyjaśnieniepojęcia 'infrastruktura kolejowa'. Art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 28.03.2003 r. o transporcie kolejowym stanowi, że: 'infrastruktura kolejowa to linie kolejowe oraz inne budowle, budynki i urządzenia wraz z zajętymi pod nie gruntami, usytuowane na obszarze kolejowym, przeznaczone do zarządzania, obsługi przewozu osób i rzeczy, a także utrzymania niezbędnego w tym celu majątku zarządcy infrastruktury.'Z treści wyżej wymienionego art. 4 ust. 1 ustawy o transporcie kolejowym wynika jakie budowle są elementami infrastruktury kolejowej, ponadto mają one być usytuowane na obszarze kolejowym i służyć do zarządzania oraz do obsługi przewozu osób i rzeczy. Aby budowle należały do infrastruktury kolejowej wszystkie te przesłanki muszą wystąpić kumulatywnie.

Wobec przedstawionych wyżej przesłanek należy zanalizować, czy będące w posiadaniu Spółki budowle wchodzące jej zdaniem w skład infrastruktury kolejowej, w rzeczywistości są elementami tej infrastruktury. Istotne jest to, czy Podatnik ma ujęte w swojej ewidencji budowle spełniające wymagania cyt. wyżej artykułu ustawy o transporcie kolejowym, które jako zarządca infrastruktury jest obowiązany do udostępniania licencjonowanymprzewoźnikom kolejowym oraz czy usytuowane one są na obszarze kolejowym i służą do obsługi przewozu osób i rzeczy. Przykładowo, wykaz budowli przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego, urządzeń sterowania i zabezpieczenia ruchu kolejowego, urządzeń telekomunikacji kolejowej, na które wydawane są świadectwa dopuszczenia do eksploatacji - zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26.09.2003 r. w sprawie wykazu typów budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typów pojazdów kolejowych, na które wydawane są świadectwa dopuszczenia do eksploatacji (Dz. U. z 2003 r. Nr 175 poz. 1706).

W oparciu o dane przedstawione w złożonym przez Spółkę wniosku, organ podatkowy nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić dla potrzeb interpretacji, czy będące jej własnościąbudowle kolejowe wchodzą w skład infrastruktury kolejowej. Takiego stwierdzenia musi dokonać sam podatnik.

Organ podatkowy stoi na stanowisku, że jeżeli Spółka w oparciu o posiadaną dokumentację stwierdzi, że będące jej własnością budowle: są składnikiem infrastruktury kolejowej, zgodnie z art. 4 ustawy o transporcie kolejowym, znajdują się na obszarze kolejowym, są przeznaczone do zarządzania, obsługi przewozu osób i rzeczy, a także utrzymania niezbędnego w tym celu majątku zarządcy infrastruktury - to takie budowle podlegałyby zwolnieniu z podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 Ustawy. W przypadku, gdy przytoczone wyżej przesłanki nie występują łącznie - to budowle kolejowe nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania.

Natomiast jeżeli chodzi o zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów, które nie posiadają w wypisach ewidencji gruntów oznaczenia jako grunty kolejowe 'Tk', a faktycznie znajdują się na nich elementy infrastruktury kolejowej, to należy zaznaczyć, że w oparciu o art. la ust. 1 pkt 3 Ustawy - 'grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.'.Z treści zacytowanego art. jednoznacznie wynika, że o klasyfikacji gruntów przesądza sam fakt posiadania ich przez przedsiębiorcę, a nie to do jakich celów te grunty są wykorzystywane lub co się-na nich znajduje.

W odniesieniu do sytuacji przedstawionej przez Spółkę zasadne jest twierdzenie, że jeżeli grunty, o które pyta Podatnik w pkt 2 znajdują się pod zwolnionymi budowlami, to wówczas i one korzystają ze zwolnienia. Organ podatkowy nie może stwierdzić w interpretacji, czy grunty oznaczoi1esymbolem 'Tk' znajdują się pod budowlami zwolnionymi, czy też podnimi się nie znajdują.

W tym stanie faktycznym należało postanowić jak w sentencji.


<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 8
  • 4
  • 4
  • 6
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Maria

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi. Opinia zrozumiała i wyczerpująca. W razie potrzeby w przyszłości z pewnością skorzystam z usług e-prawnika oraz zarekomenduję bliskim i znajomym.
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Według wybranej opcji w ciągu 3 dni otrzymałam wyczerpującą opinię prawną. Świetnie.
  • Dariusz

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca.Gorąco polecam. Dziękuję bardzo
  • Zuzanna

    ocena usługi:

    Fajna rzecz taka usługa , cena też do przyjęcia . Cieszę się , że trafiłam na tą stronę surfując po internecie . Polecam gorąco .
  • Malgorzata

    ocena usługi:

    Profesjonalna pomoc. Wydane opinie są rzetelne poparte odnosnymivatami prawnymi. Polecam.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Usługa wykonan bardzo rzetelnie i terminowo.
  • Marek

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, zrozumiała i kompletna. Jestem bardzo zadowolony. Polecam
  • Iwona

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Szybka, rzeczowa opinia prawna polecam korzystanie z usługi e-prawnika
  • Jaroslaw

    ocena usługi:

    Dziękuję. Dzięki waszej opini wyjaśniło sie wiele rzeczy i zyskałem więcej siły do walki z problemem
  • Andrzej

    ocena usługi:

  • Irek

    ocena usługi:

    Z usług tej kancelarii korzystałem w ciągu kilku lat pięciokrotnie.Niech to świadczy o standardzie tych prawników. Są świetni i daje się wyczuć oprócz fachowości,chęć pomocy. I za to dzięki.Serdecznie pozdrawiam. Podziękowania dla Pana Łukasza z Biura Obsługi.
  • Anna

    ocena usługi:

    Super i solidnie opisane zagadnienia prawne podpart przepisami -doskonale. Troszke czas oczekiwania za dlugi.
  • Marysia

    ocena usługi:

    Porady wasze bardzo mi pomogły,jestem bardzo zadowolona z waszych usług, przez co nie narobię sobie w przyszłości kłopotów. Dziękuję.
  • Violetta

    ocena usługi:

    Polecam usługi e-prawnika. Profesjonalna i rzetelna obsługa. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.
  • Witold

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca ,jestem z niej zadowolony . Dziękuję.
  • Piotr

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z usługi serwisu e-prawnik. Szybko i profesjonalnie zostałem poinformowany o tym, jakie działania prawne mam podjąć. Polecam





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane