Podatnik zapytuje o numerację faktur dokumentujących świadczenie usług adwokackich na zlecenie sądu (...)

Podatnik zapytuje o numerację faktur dokumentujących świadczenie usług adwokackich na zlecenie sądu oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. nr 8/2005, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.06.2005r. (data wpływu 15.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stosowania jednolitej numeracji faktur wystawianych z tytułu czynności wykonywanych na zlecenie sądu i czynności wykonywanych w ramach prowadzonej kancelarii

stwierdzam, że

przedstawione stanowisko jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Porady prawne

Uzasadnienie

Podatnik wykonuje zawód adwokata w ramach zespołu adwokackiego. Jak wynika ze stanu faktycznego Podatnik zamierza wystąpić z zespołu adwokackiego i prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej. Z racji wykonywanego zawodu obowiązany jest świadczyć usługi w zakresie udzielenia pomocy prawnej z urzędu. Z tytułu prowadzonej działalności Podatnik zamierza prowadzić wszelkie niezbędne rejestry oraz dokonywać rozliczeń w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jak i podatku VAT.

Podatnik ma wątpliwości czy dla wykonywanych czynności, tj. dla czynności wykonywanych na zlecenie sądu i czynności zlecanych bezpośrednio przez klientów w ramach prowadzonej kancelarii może być prowadzona jednolita numeracja wystawianych faktur VAT oraz jeden rejestr sprzedaży i zakupu dla potrzeb podatku od towarów i usług, czy też oba ww rodzaje czynności wymagają oddzielnej, dla każdego rodzaju czynności, numeracji faktur VAT i oddzielnych rejestrów i innych dokumentów rachunkowych.

Zdaniem Podatnika, zachodzi konieczność wystawiania faktur o oddzielnej numeracji dla czynności wykonywanych osobiście na zlecenie sądu i oddzielnie - o odmiennej numeracji - dla czynności wykonywanych w ramach prowadzonej kancelarii adwokackiej. Powyższy sposób postępowania wg Podatnika wynika z faktu różnego rozliczania tych czynności w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z faktu, iż czynności wykonywane w ramach udzielania pomocy prawnej z urzędu, wg stanowiska Ministra Finansów nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 w/cyt. ustawy przez świadczenie usług o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 w/cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Stosownie natomiast do art. 109 ust. 3 w/cyt. ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i art. 82 ust. 3 oraz zwolnionych na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą kwoty określone w art. 90 oraz niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego oraz kwotę podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798). Zgodnie z § 8 ust. 1 zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczane wyrazami 'FAKTURA VAT'. Natomiast § 9 ust. 1 pkt 3) w/wym. rozporządzenia stanowi, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako 'FAKTURA VAT'; (...)

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie nakładają na podatnika obowiązku prowadzenia odrębnej numeracji faktur oraz odrębnych rejestrów zakupów i sprzedaży dla usług świadczonych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dla usług świadczonych na zlecenie sądu. Ustawodawca określa jedynie jakie elementy winna zawierać faktura potwierdzająca dokonanie sprzedaży. Ponadto fakt, iż ww dwa rodzaje czynności wykonywane przez Podatnika są odmiennie rozliczane w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych nie ma znaczenia dla rozliczeń prowadzonych dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Reasumując, należy stwierdzić, iż podatnik może prowadzić zarówno odrębną numerację dla usług świadczonych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dla usług świadczonych na zlecenie sądu jak i numerację jednolitą dla obu rodzajów wykonywanych czynności.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika