Dotyczy sposobu wypełnienia deklaracji VAT-7 w przypadku wystąpienia obrotu z tytułu świadczenia (...)

Dotyczy sposobu wypełnienia deklaracji VAT-7 w przypadku wystąpienia obrotu z tytułu świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym dla kontrahentów z UE.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24.01.2006 r. (data wpływu 25.01.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu wypełnienia deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 w przypadku wystąpienia obrotu z tytułu świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym dla kontrahenta z UE

stwierdzam, że

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca świadczy usługi serwisowe na ruchomym majątku rzeczowym m.in. dla kontrahenta z innego państwa członkowskiego UE, który podał mu numer identyfikacji podatkowej, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium swojego państwa.

Zdaniem podatnika, w takim przypadku, jak również pod warunkiem, iż towar, na którym były świadczone usługi zostanie wywieziony z kraju w ciągu 30 dni od dnia wykonania na nim usług, za miejsce świadczenia usługi uważane będzie terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Obrót z tego tytułu będzie natomiast podlegał wykazaniu w poz. 21 deklaracji VAT-7.

W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przy ustalaniu czy dana usługa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju, należy mieć na względzie przepisy art. 27 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy zostały wymienione usługi świadczone przez Podatnika, tj. na ruchomym majątku rzeczowym. Przepis ten określa, iż miejscem świadczenia takich usług jest miejsce, gdzie są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Przepis art. 28 ust. 7 ustawy stanowi natomiast, iż w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym zostały faktycznie wykonane. Dodatkowo na podstawie art. 28 ust. 8 w przypadku, gdy miejscem faktycznego wykonania usług będzie terytorium kraju, tj. Rzeczypospolitej Polskiej, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium Polski.

W związku z powyższym w sytuacji gdy usługa serwisowa na rzeczowym majątku ruchomym zostanie wykonana w Polsce na rzecz kontrahenta z innego kraju członkowskiego UE, wówczas miejscem świadczenia tej usługi będzie terytorium tego państwa członkowskiego, o ile spełnione zostaną warunki z art. 28 ust. 7 i 8 ustawy. Usługa ta nie będzie zatem podlegała opodatkowaniu na terytorium kraju.

Odpowiedzi na pytanie, w której pozycji w deklaracji VAT-7 należy wykazać wartość obrotu z tytułu przedmiotowych usług, należy poszukiwać w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545). Załącznik nr 3 do tego  rozporządzenia stanowią objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K). W objaśnieniach tych wskazano, iż w poz. 21 deklaracji wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. Stanowisko Podatnika jest zatem prawidłowe w tym zakresie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika