Czy nabycie ziemi rolnej przez Rolniczą Spółdzielnie Produkcyjną w wyniku zasiedzenia użytkowanej (...)

Czy nabycie ziemi rolnej przez Rolniczą Spółdzielnie Produkcyjną w wyniku zasiedzenia użytkowanej od 1953 r. zwolnione jest z podatku od spadków i darowizn?

Wnioskodawca nabył ziemię rolną, którą użytkuje od 1953 roku, przez zasiedzenie.

W ocenie Wnioskodawcy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie zwolnione jest z podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. ( Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zmianami ) o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej , tytułem :1)dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;2)darowizny, polecenia darczyńcy;3)zasiedzenia;4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;6)nieodpłatnej : renty, użytkowania oraz służebności.

Porady prawne

Mając na uwadze powyższy zakres podmiotowy ustawy o podatku od spadków i darowizn, bezspornym jest, że Wnioskodawca wyłączony jest z zakresu jej stosowania, a co za tym idzie, nie ma obowiązku zapłaty podatku z tytułu nabycia nieruchomości przez zasiedzenie, o którym stanowią przepisy w/w ustawy.

Jednakże, z uwagi na to, że nabycie nieruchomości przez zasiedzenie jest formą nieodpłatnego przysporzenia majątkowego, wartość nieruchomości nabytej przez zasiedzenie należy traktować jako wartość otrzymanej nieodpłatnie rzeczy. Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami ) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Skutkiem zasiedzenia jest pierwotne nabycie własności przez posiadacza, który może wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia. Samo nabycie własności następuje jednak ex lege, tj. z mocy samego prawa, a orzeczenie stwierdzające nabycie własności przez zasiedzenie ma charakter deklaratoryjny. Obowiązek podatkowy powstaje więc w momencie nabycia nieruchomości, czyli z dniem w którym nastąpił upływ terminu umożliwiający takie nabycie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika