Czy wypłaty diet i wynagrodzeń przewodniczącemu i członkom Rady Osiedlany należy opodatkować tak (...)

Czy wypłaty diet i wynagrodzeń przewodniczącemu i członkom Rady Osiedlany należy opodatkować tak jak przychody, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

W odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 01 kwietnia 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.),uprzejmie informuję.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego Płatnik dokonuje wypłat diet i wynagrodzeń przewodniczącemu i członkom Rady Osiedla. Zdaniem Strony przychody te należy opodatkować tak jak przychody, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. Rada Osiedla, jest organem statutowym Spółdzielni (§ 63 statutu), lecz zgodnie z zawartą w piśmie informacją, nie jest organem stanowiącym osób prawnych.

Porady prawne

Zgodnie z art. 13 pkt 7 tej ustawy,do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, ustawodawca zalicza przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Przychody przewodniczącego i członków Rady Osiedla, z tytułu pełnionych funkcji, podlegałyby cyt. przepisom gdyby Rada Osiedla była organem stanowiącym osoby prawnej. Z analizy treści przepisów § 96 Statutu Spółdzielni wynika, że Rada Osiedla pełni wyłącznie funkcje opiniodawczą i doradczą. Potwierdza to również pismo strony, z którego wynika, że Rada Osiedla nie jest organem stanowiącym osoby prawnej, a to oznacza brak przesłanek prawnych do zaliczenia przedmiotowych przychodów do kategorii określonej w art. 13 pkt 7 cyt. ustawy.

W tym stanie faktycznym przychody członków Rady Osiedla zaliczyć należy do innych źródeł przychodów, o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, w świetle obowiązujących przepisów, w ciągu roku podatkowego Spółdzielnia nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń lub zryczałtowanego podatku dochodowego. Po upływie roku podatkowego Spółdzielnia, stosownie do art. 42a powołanej ustawy, ma obowiązek sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Podatnik, kwoty wykazane w informacji (PIT-8C) ma obowiązek uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, łącząc z innymi przychodami i dochodami uzyskanymi w roku podatkowym.

Niniejszej informacji udzielono uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w piśmie oraz na podstawie obowiązującego w tym zakresie stanu prawnego na dzień udzielania odpowiedzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika