Czy przychód uzyskany w danym roku z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych może być (...)

Czy przychód uzyskany w danym roku z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych może być umniejszony przed opodatkowaniem o koszty poniesione w latach poprzednich?

W dniu 4 marca 2005r. Spółka akcyjna, złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego, w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca obowiązana jest do sporządzania informacji PIT-8C o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. W składanych informacjach Spółka jest zobowiązana uwzględnić, w szczególności kwotę przychodu uzyskanego przez podatnika będącego klientem, z tytułu dokonanych transakcji, a także koszty uzyskania przychodu.

W oparciu o powyższy stan faktyczny, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem:

    - czy podlegają odliczeniu od przychodu uzyskanego w danym roku koszty poniesione w latach poprzednich ?

Zdaniem Wnioskującej, koszty takie nie powinny być wykazywane w sporządzanych informacjach PIT-8C.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdują następujące przepisy:

    - art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
    - art. 22 ust. 4 przywołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiący, iż koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione,
    - art. 23 ust. 1 pkt 38 cytowanej powyżej ustawy podatkowej, mówiący iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, iż zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust.

1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 23 cytowanej ustawy. Powyższe oznacza (co do zasady), iż wydatek poniesiony przez podatnika może być brany pod uwagę przy ustalaniu dochodu jedynie wówczas, gdy spełnia następujące przesłanki:

    1) służy osiąganiu przychodu, czyli między tym wydatkiem a osiąganiem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo - skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu oraz
    2) nie został wymieniony przez ustawodawcę w katalogu kosztów wyłączonych przez niego spośród kosztów uzyskania przychodów.

Podkreślić należy, iż kosztami uzyskania przychodu są zarówno koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskaniem przychodu. W przedmiotowym zakresie:

    - koszty bezpośrednie to koszty związane z daną transakcją - czyli cena zapłacona za dany papier wartościowy,

- koszty pośrednie to koszty celowe dla generowania przychodu lecz nie skutkujące wprost jego powstaniem, np.: założenie (utrzymanie) rachunku przez biuro czy koszty transferu papierów wartościowych.

Zauważyć jednak, należy, iż w katalogu art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej ustawy podatkowej wskazano jako nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu, wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Jednocześnie ustawodawca podniósł, iż są one kosztem uzyskania przychodu jednakże dopiero przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych papierów wartościowych, bądź dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, czy też z umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

W tym więc przypadku rokiem podatkowym, w którym wydatki tego rodzaju mogą być potrącane, jest rok wygenerowania dochodu. Nie znajduje zatem zastosowania zasada ogólna, wyrażona w przepisie (uprzednio zacytowanym) art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy podatkowej.

Jeżeli więc spełniona zostanie przesłanka ponoszenia wydatków na cele ujęte w przytoczonym przepisie to wówczas w momencie zbycia, umorzenia bądź wykupu tych papierów, wydatki te staną się kosztami podatkowymi.

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uprzejmie informuje, iż mając na uwadze przepis art. 23 ust. 1 pkt 38, przy ustalaniu dochodu (a więc w roku wygenerowania przychodu) z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, Wnioskująca ma możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu (pośrednich i bezpośrednich) poniesionych w latach poprzednich na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika