Czy w związku ze sprzedażą akcji zdeponowanych oraz akcji dodatkowych przez pracownika Wnioskującej-uczestnika (...)

Czy w związku ze sprzedażą akcji zdeponowanych oraz akcji dodatkowych przez pracownika Wnioskującej-uczestnika Planu Bonus, Spółka będzie zobowiązana jako płatnik do poboru podatku dochodowego od osób fizycznych?

W dniu 20.11.2006r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W związku z wezwaniem tutejszego organu podatkowego, wystosowanym do Jednostki w dniu 24.11.2006r., złożyła Ona w dniu 05.12.2006r. uzupełnienie wniosku.

Z powyższych pism wynika następujący stan faktyczny:

Spółka jest pracodawcą osób, które przystąpiły w 2003r. do Międzynarodowego Planu 2003 Bonus Share Matching Scheme (dalej zwany: Plan Bonus) organizowanego przez X Group PLC. Wnioskująca jest spółką zależną od X Group PLC.

Plan Bonus polegał na zainwestowaniu całości lub części premii rocznej otrzymanej przez menedżerów Spółki w akcje spółki X Group PLC.

Uczestnictwo w Planie Bonus spowoduje, że po okresie 3 lat jego uczestnicy otrzymają za każdą zakupioną akcję dodatkową bezpłatną akcję w stosunku 1 do 1 (jedna akcja za jedną akcję). W styczniu 2007r. uczestnicy Planu Bonus będą mogli sprzedać na rynku kapitałowym zakupione za premie akcje oraz bezpłatnie otrzymane akcje dodatkowe.

W dalszej części wniosku, Spółka przedstawia szczegółowo przebieg Planu Bonus.

    1. Plan ten został opracowany przez X Group PLC. Powiernictwo akcjami prowadzone jest przez firmę angielską A w Wielkiej Brytanii.
    2. Międzynarodowy Plan Bonus jest trzyletnim dobrowolnym zobowiązaniem uczestników tego Planu do zainwestowania całości lub części otrzymanej w roku 2003 premii rocznej przed opodatkowaniem i oskładkowaniem w akcje X Group PLC. W uzupełnieniu wniosku z dnia 04.12.2006r., Wnioskująca wyjaśniła, iż otrzymana przez uczestników Planu w 2003r. premia roczna stanowiła wynagrodzenie ze stosunku pracy i Wnioskująca naliczyła i odprowadziła od tej premii, zgodnie z przepisami podatkowymi, należną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wnioskująca naliczyła i odprowadziła, zgodnie z odpowiednimi przepisami, również należne składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zawarte przez Wnioskodawcę we wniosku stwierdzenie, że pracownik mógł nabyć akcje do wysokości premii rocznej przed opodatkowaniem i oskładkowaniem oznacza, że taką kwotę mógł maksymalnie wyłożyć na zakup akcji.

Każdy uczestnik Planu Bonus przekazał przelewem swoje środki finansowe na zakup akcji na rachunek organizatora Planu Bonus w Wielkiej Brytanii.

    3. Zakupu akcji według średniorynkowej ceny zamknięcia na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dokonał Fundusz Powierniczy w dniu 29 stycznia 2004r. Akcje te zostały następnie zdeponowane w imieniu uczestnika Planu Bonus na jego indywidualnym rachunku inwestycyjnym.
    4. Uczestnicy Planu Bonus, którzy zachowają akcje przez okres 3 lat oraz pozostaną pracownikami Grupy przez ten czas, mają prawo do otrzymania dodatkowych, bezpłatnych akcji w stosunku jeden do jednego (1 do 1) w dniu 29 stycznia 2007r.

Wnioskująca wyjaśnia również, iż osoby otrzymujące dodatkowe akcje X Group PLC są zatrudnione przez Wnioskującą w drodze umowy o pracę, czyli otrzymują wynagrodzenie od Spółki z tytułu stosunku pracy. Wnioskująca jest dla wynagrodzenia wypłacanego menedżerom płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu stosunku pracy, o którym mówi art.12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uczestnicy Planu ? pracownicy Wnioskującej ? otrzymają bezpłatne dodatkowe akcje bezpośrednio od firmy X Group PLC, po spełnieniu warunków określonych powyżej (na początku punktu 4 niniejszego pisma).

    5. Zdeponowane w Funduszu Powierniczym akcje oraz otrzymane dnia 29 stycznia 2007r. akcje dodatkowe mogą zostać sprzedane przez uczestnika Planu Bonus na rynku giełdowym po dniu 29 stycznia 2007r.

Jak wynika z uzupełnienia podania z dnia 04.12.2006r., Spółka uzyskała informację od administratora Planu Bonus, że otrzymanie akcji przez pracowników Spółki w dniu 29 stycznia 2007r. nastąpi poprzez przekazanie uczestnikom tego Planu noty informacyjnej o zarejestrowaniu na ich rachunku dodatkowych akcji w proporcji ? za 1 posiadaną akcję, 1 dodatkowa akcja. Od tego dnia też pracownicy będą mogli tymi akcjami dysponować w dowolny sposób, tzn. będą mogli je sprzedać, zatrzymać lub komuś podarować.

    6. Ponadto, Wnioskująca informuje w złożonym podaniu, iż co roku jest obciążana wartością amortyzacji bezpłatnych dodatkowych akcji nieotrzymanych jeszcze przez uczestników Planu, będącą szacowaną wartością godziwą dodatkowych korzyści jakie otrzyma uczestnik Planu Bonus w przyszłości. Wartość ta jest traktowana przez Spółkę jako koszt nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów, gdyż Spółka uważa, że otrzymane przez uczestnika Planu Bonus, bezpłatne akcje, nie stanowią świadczenia z tytułu wykonywania pracy.

Koszty ujęte na fakturze związane są z zakupami akcji przez firmę powierniczą na zalecenie X Group PLC. Zakup odbywa się w różnych terminach i po różnych cenach i ma na celu częściowe zabezpieczenie finansowe Grupy w związku z koniecznością zaspokojenia praw uczestników Planu na całym świecie. Koszty ujęte na fakturze nie odnoszą się do konkretnych dodatkowych akcji przyznawanych poszczególnym uczestnikom Planu, ponieważ każdy uczestnik może odstąpić od uczestnictwa w Planie Bonus (a zatem od otrzymania akcji dodatkowych) lub utracić uprawnienie do otrzymania dodatkowych akcji (np. rezygnacja z pracy z różnych powodów) ? tym samym nie otrzymując bezpłatnie akcji. Wnioskująca lub firma X Group PLC nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych kosztów zabezpieczenia do poszczególnych uczestników Planu Bonus również z tego względu, iż średnia cena zakupu akcji zawarta w obciążeniu Spółki nie jest i nie będzie równa rzeczywistej cenie rynkowej akcji w chwili rzeczywistego otrzymania akcji dodatkowych. Wyliczenie kwoty całkowitego obciążenia ma charakter statystyczny i oparte jest na wartości godziwej.

Wobec przedstawionego powyżej stanu faktycznego, Spółka złożyła do tutejszego organu podatkowego prośbę o potwierdzenie prawidłowości stanowiska, iż z tytułu sprzedaży akcji zdeponowanych oraz sprzedaży akcji dodatkowych przez uczestnika Planu Bonus, różnica pomiędzy wartością akcji w dniu nabycia a przychodem z ich sprzedaży nie spowoduje, że Spółka będzie zobowiązana jako płatnik do poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od tej różnicy.

Wnioskująca, uzasadniając niejako powyższe stanowisko, wskazuje na regulacje art. 17 ust. 1 pkt 6, art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 1 oraz ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskująca stwierdza, iż przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy, zalicza przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych do przychodów z kapitałów pieniężnych.

Spółka nawiązuje także do regulacji art. 30b ust. 1 ustawy, z której wynika, że może wystąpić podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i to w sytuacji uzyskania takiego dochodu. Następnie w tym samym art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawodawca określa co jest tym dochodem. Jest nim różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychód, określonymi w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy. W przypadku sprzedaży przez uczestnika Planu Bonus akcji dodatkowych, Spółka stwierdza, iż kosztami uzyskania przychodów będzie wartość zerowa, gdyż uczestnik ten otrzymał owe akcje bezpłatnie.

W dalszej kolejności Wnioskująca przywołuje przepis art. 30b ust. 5 ustawy, w którym określono, iż uzyskanych dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami określonymi w art. 27 ustawy (np. ze stosunku pracy).

Ponadto, w odniesieniu do kwestii sprzedaży akcji dodatkowych otrzymanych przez uczestników Planu Bonus bezpłatnie od firmy X Group PLC, Spółka stwierdza, iż stosownie do regulacji art. 11 ust. 1 ustawy, poprzez zastrzeżenie art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, za przychody uznaje się te przychody z kapitałów pieniężnych, które byłyby należne, choć faktycznie nie otrzymane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. W uzupełnieniu podania, wystosowanym do organu podatkowego przez Wnioskującą, wyjaśnia Ona, iż formułując powyższe zdanie chciała stwierdzić, że skoro przyznanie dodatkowych bezpłatnych akcji przez X Group PLC, nie będzie świadczeniem ze stosunku pracy dla pracownika Wnioskującej, to tym samym uzyskanie dochodu z ich sprzedaży nie będzie zobowiązywać Wnioskującej, jako płatnika, do poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

Reasumując Spółka stwierdza, iż nie będzie jako płatnik zobowiązana do poboru podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży akcji zdeponowanych przez uczestnika Planu bonus oraz z tytułu sprzedaży akcji dodatkowych otrzymanych przez tegoż uczestnika, gdyż:

    - sprzedaż takich akcji ma związek z kapitałami pieniężnymi (art.17 ust. 1 pkt 6 ustawy),
    - dochód powstaje po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów (art. 30b ustawy), przy czym w przypadku sprzedaży akcji otrzymanych bezpłatnie przez uczestnika Planu Bonus, koszt rozumiany jako koszt nabycia akcji będzie równy zero,
    - uzyskanych dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami określonymi w art. 27 ustawy (np. ze stosunku pracy).

Ustosunkowując się do zagadnienia sprzedaży akcji przez pracowników Wnioskującej, którzy są uczestnikami Planu Bonus przedstawionego we wniosku Spółki, z uwagi na informację zawartą w tym wniosku, iż zarówno zdeponowane w Funduszu Powierniczym akcje, jak i otrzymane dnia 29 stycznia 2007r. akcje dodatkowe, mogą zostać sprzedane przez tego uczestnika na rynku giełdowym po dniu 29 stycznia 2007r., tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż odpowiedzi udziela w oparciu o regulacje ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w stanie prawnym obowiązującym w 2007r.

Wnioskująca prosi w podaniu o zajęcie stanowiska w zakresie występowania po Jej stronie obowiązku poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku sprzedaży przez osoby zatrudnione w Jednostce w ramach umowy o pracę akcji nabytych przez te osoby za własne środki finansowe oraz akcji otrzymanych nieodpłatnie przez te osoby. Zatem, aby stwierdzić wystąpienie ewentualnych obowiązków płatniczych Wnioskującej w powyższym zakresie, należy przeanalizować, czy w przypadku sprzedaży akcji (odpłatnego zbycia papierów wartościowych) w ogóle mają miejsce obowiązki poboru podatku dochodowego (zaliczki na ten podatek), a jeśli takie obowiązki wynikają z przepisów ustawy, to wobec jakich podmiotów.

Stosownie do regulacji art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Z powyższej regulacji wynika więc, iż ustawodawca przychody z odpłatnego zbycia akcji (papierów wartościowych) uważa za przychody z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z treścią art. 30b ust. 1 ustawy podatkowej, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Z powyższej z kolei regulacji wynika, iż m. in. w przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych, opodatkowaniu podlega uzyskany dochód i że podatek ten wynosi 19% tego dochodu.

Stosownie natomiast do przepisu art. 30b ust. 6 ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

W opinii organu podatkowego, z przytoczonego art. 30b ust. 6 ustawy, wnioskować należy, iż w przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych do opodatkowania uzyskanego przez podatnika dochodu dochodzi w drodze samoopodatkowania. Z regulacji tej bowiem wynika, że po zakończeniu roku podatkowego, podatnik jest zobowiązany obliczyć należny podatek dochodowy od uzyskanego dochodu i to podatnik jest obowiązany do wykazania uzyskanego dochodu w stosownym zeznaniu podatkowym. W konsekwencji, skoro obliczenia należnego podatku dokonuje podatnik, stwierdzić trzeba, iż podatnik również jest obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w całości i nie ma w tym przypadku instytucji płatnika pobierającego zaliczkę na podatek dochodowy.

Powyższą opinię organu podatkowego potwierdzają przepisy Rozdziału 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które regulują kwestie związane z poborem podatku lub zaliczek na podatek przez płatników. Z żadnego przepisu Rozdziału 7 ustawy nie wynika bowiem, by w zakresie dotyczącym zastosowania art. 30b ustawy mógł wystąpić obowiązek obliczenia i poboru podatku przez płatnika. Zatem skoro, w odniesieniu do dochodów uzyskanych przez podatników na podstawie art. 30b ustawy, nie występuje instytucja płatnika, bezprzedmiotowe stają się ewentualne dalsze rozważania na temat, jaki podmiot miałby dokonywać ewentualnego obliczenia i poboru podatku lub zaliczki na ten podatek.

Wobec powyższego, tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Jednocześnie wskazuje się, iż z uwagi na okoliczność, że przedmiotowy wniosek dotyczy obowiązków płatniczych Wnioskującej w przypadku sprzedaży przez Jej pracowników posiadanych akcji firmy X Group PLC oraz z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie organ podatkowy nie dopatrzył się możliwości wystąpienia takich obowiązków płatniczych po stronie Wnioskującej, pozostawia się bez komentarza wypowiedzi Spółki odnoszące się do kwestii daty powstania przychodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy oraz do kwestii związanych z obliczaniem kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu, o którym stanowią przepisy art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy.

Ponadto, informuje się, iż zagadnienia dotyczące ewentualnych obowiązków płatniczych Wnioskującej, w przypadku przyznania przez firmę X Group PLC pracownikom Spółki dodatkowych akcji bezpłatnych, zostaną przedstawione w odrębnym postanowieniu organu podatkowego.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika