Czy zleceniodawca jest zobowiązany do poboru zaliczek od wypłaconych nalezności z tytułu zawartych (...)

Czy zleceniodawca jest zobowiązany do poboru zaliczek od wypłaconych nalezności z tytułu zawartych umów - zleceń, jeśli wykonywane usługi wchodzą w zakres działalności gospodarczej, prowadzonej przez zleceniobiorców?

W dniu 29 grudnia 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 09 marca 2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca współpracuje z podmiotami gospodarczymi ? przedsiębiorcami (zleceniobiorcami), którzy na podstawie umów cywilnych świadczą na Jej rzecz usługi kierowania pojazdami. Zgodnie z zawartymi umowami:

    ? zleceniobiorcy świadczą usługi kierowania pojazdami należącymi do zleceniodawcy ? w przewozach ładunków transportem samochodowym,
    ? zleceniobiorcy jako świadczący usługi kierowania pojazdem ponoszą odpowiedzialność za wykonanie zlecenia i za stan ładunku,
    ? zleceniobiorcy ponoszą odpowiedzialność za prawidłowe i terminowe wykonanie usług będących przedmiotem umowy ? zgodnie z jednostkowymi zleceniami, przy czym organizacja i sposób realizacji zlecenia leży w gestii zleceniobiorcy, w zakresie, w jakim zapewni on terminowe wykonanie zlecenia przewozowego,
    ? zleceniobiorcy ponoszą odpowiedzialność za szkody powstałe w związku wykonaniem zlecenia (dotyczy majątku zleceniobiorcy, ładunków),
    ? w przypadku stwierdzenia przez zleceniodawcę powstania szkody na skutek winy umyślnej lub nieumyślnej, albo na skutek rażącego niedbalstwa zleceniobiorcy, odpowiedzialność materialną za szkodę w całości pokrywa zleceniobiorca,
    ? zleceniobiorca zobowiązuje się każdorazowo wykonać zlecenie w terminie wynikającym ze zlecenia przewozowego ? tj. nie występuje bezpośrednia kontrola przez zleceniodawcę czasu i miejsca oraz sposobu świadczenia usługi,
    ? umowy zawarte są na czas nie oznaczony z możliwością rozwiązania z zachowaniem 14 dniowego okresu wypowiedzenia; w przypadkach określonych w umowie zleceniodawca ma możliwość rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym,
    ? zleceniobiorcy są zobowiązani wykonać zlecenie z należytą starannością; umowy nie gwarantują zleceniobiorcom stałych, regularnych zleceń,
    ? zleceniobiorcy ? zgodnie z wpisem do ewidencji działalności ? jako przedmiot działalności mają zarejestrowaną działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu (PKD 74.50),
    ? umowa wraz załącznikami szczegółowo określa sposób i zasady współpracy ? w tym m.in. zasady rozliczania zużycia paliwa, zasady sporządzania i przechowywania dokumentacji związanej ze zleceniem przewozowym, rozliczania czasu niezbędnego do wykonania zlecenia ? w związku przepisami dot.

    transportu drogowego i czasu pracy kierowców.

Oświadczenie podatnika ? zleceniobiorcy usługi kierowania pojazdem, wymagane przepisem art. 41 ust. 2 ustawy podatkowej, zawarte jest w treści aktualnie obowiązującej umowy, łączącej Spółkę z kierowcą wykonującym te usługi. Jak wynika z jego treści, usługi kierowania pojazdami Wnioskodawcy wykonywane są w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku ze stanem faktycznym opisanym powyżej, powstała wątpliwość, czy zleceniodawca nie jest zobowiązana do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu zawartych umów, jeżeli wykonywane usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez zleceniobiorcę działalności gospodarczej.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłami przychodów są:

    - działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. pkt 2),
    - pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3).

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy podatkowej, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W stanie prawnym obowiązującym w roku 2006, zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, byli obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f.

Z dniem 1 stycznia 2007r. przepis art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy uzyskał następujące brzmienie: podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f?3h.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a ustawy podatkowej, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m. in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W stanie prawnym obowiązującym w roku 2006, stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy podatkowej, płatnicy nie byli obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Z dniem 1 stycznia 2007r. przepis art. 41 ust. 2 ww. ustawy uzyskał następujące brzmienie: płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zleceniodawca posiada oświadczenia podatników (zleceniobiorców), z których wynika, iż usługi kierowania pojazdami Spółki wykonywane są w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, zatem uwzględniając dyspozycję art. 41 ust. 2 ustawy, zleceniodawca nie będzie zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od należności z tytułu umów zlecenia, wypłacanych kierowcom.

W tym miejscu podnosi się, iż organ podatkowy udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), nie jest uprawniony do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie objętej wnioskiem, zaś rozpoznając sprawę opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez Spółkę.

Jednocześnie należy zauważyć, iż od dnia 01.01.2007r., na mocy przepisu art. 26a ustawy Ordynacja podatkowa, podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności, o których mowa w art. 12, 13 oraz 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) ? do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik. W myśl art. 26a § 2 ww. ustawy, w przypadku, o którym mowa w § 1, nie stosuje się przepisu art. 30 § 5.

Zatem, gdy usługi świadczone przez zleceniobiorców (kierowców) nie zostałyby uznane za usługi wchodzące w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, wypłacane im należności również utraciłyby status przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W takiej sytuacji, w myśl art. 26a ustawy Ordynacja podatkowa, Wnioskująca jako płatnik poniosłaby odpowiedzialność z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia podstawy opodatkowania, do wysokości zaliczki, do której pobrania płatnik był zobowiązany, z racji zaliczenia wskazanych należności do przychodów, o których mowa w art. 12 albo art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika