Czy Spółka ma obowiązek pobrania i odprowadzenia 10% podatku od wygranej w organizowanym przez Spółkę (...)

Czy Spółka ma obowiązek pobrania i odprowadzenia 10% podatku od wygranej w organizowanym przez Spółkę konkursie, ogłaszanym w prasie regionalnej?

W dniu 24 maja 2007r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zamierzała w dniach 25.05.2007?23.06.2007 zorganizować w dwóch sklepach konkurs polegający na przedstawieniu (napisaniu) na kuponie konkursowym hasła reklamującego (promującego) dany punkt sprzedaży. Warunkiem otrzymania kuponu konkursowego był zakup telefonu komórkowego i dokonanie aktywacji abonamentowej w wybranych taryfach w trakcie trwania konkursu. Nagrodą w konkursie jest rower o wartości brutto ok. 400 PLN. Informacja o konkursie została ogłoszona (ogłoszenie płatne) 23 maja 2007r. w gazecie ?Metro? w wydaniach regionalnych.

Porady prawne

W związku ze stanem faktycznym opisanym powyżej, powstała wątpliwość, czy od osoby fizycznej (nie prowadzącej działalności gospodarczej), która wygra nagrodę, Spółka winna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach w wysokości 10% nagrody, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, następnie wpłacić go w terminie do 20 następnego miesiąca i sporządzić po zakończeniu roku deklarację PIT?8AR, czy też nagroda ta korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy podatkowej, jako wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową ? jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 PLN ?

W opinii Wnioskującej, nagroda ta korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy podatkowej i nie należy pobierać od osoby zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10%.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową ? jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Zgodnie zaś z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy podatkowej, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy, z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 ? w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

W myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Stosownie do art. 41 ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przedmiotem wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ? nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki lub należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody) lub świadczenia.

Na podstawie art. 42 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) ? na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Zgodnie z art. 42 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.(...).

Mając na względzie przytoczone powyżej przepisy prawa, tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż co do zasady, wygrane w grach i konkursach podlegają opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z dyspozycją art. 30 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy podatkowej.

Jednocześnie, w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych funkcjonuje katalog zwolnień przedmiotowych, stanowiących odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, które winny być interpretowane w sposób ścisły. Niedopuszczalne jest, by wykładnia przepisów ustanawiających ulgi i zwolnienia podatkowe wykraczała poza ich literalne brzmienie. Tym samym, również normę zawartą w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy odczytać z uwzględnieniem tej dyrektywy.

Z regulacji art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy podatkowej jednoznacznie wynika, iż wolą ustawodawcy jest, by zwolnieniem przedmiotowym objęta była ? w granicach limitu 760 złotych ? wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez wskazane w przepisie środki masowego przekazu, tj. prasę, radio i telewizję.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zamierza zorganizować konkurs. Jednocześnie, informacja o tym konkursie została ogłoszona w gazecie ?Metro?, w wydaniach regionalnych.

W opinii organu podatkowego, ogłoszenie o konkursie zamieszczone w regionalnym wydaniu gazety ?Metro? spełnia ustawowe przesłanki organizowania i emitowania konkursu za pośrednictwem prasy, tj. w jednym z enumeratywnie wskazanych środków masowego przekazu. W tym stanie rzeczy wartość wygranych w organizowanym przez Wnioskującą konkursie, korzystać będzie ze zwolnienia, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy podatkowej, w granicach limitu 760 złotych.

Jednocześnie, na Wnioskującej ? jako podmiocie dokonującym wypłaty (wydania) nagrody ? nie ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od całej wartości nagrody oraz złożenia stosownej deklaracji.

Ponadto organ podatkowy wskazuje, iż w przedmiotowej interpretacji ustosunkowuje się wyłącznie do argumentacji i stanu faktycznego zawartych w piśmie Wnioskującej. Regulacje art. 14a?14d ustawy Ordynacja podatkowa nie przewidują bowiem prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika