Czy poniesione w październiku 2005 roku koszty dotyczące września 2005 można w przedstawionym stanie (...)

Czy poniesione w październiku 2005 roku koszty dotyczące września 2005 można w przedstawionym stanie faktycznym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie poniesienia, tj. w październiku 2005 (rok podatkowy Spółki trwa od 1 października do 30 września)?

W dniu 13 lipca 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 22 września 2006r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca kończy rok finansowy 30 września, a ze względu na wymogi austriackiego udziałowca, do 17 października musi przekazać do grupy kapitałowej ostateczne sprawozdanie finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta. Taki termin przekazania sprawozdania finansowego nakłada na Spółkę obowiązek zamknięcia ksiąg przynajmniej na tydzień przed tym terminem, żeby biegli rewidenci mieli czas na przeprowadzenie audytu i wydanie opinii. W praktyce oznacza to, iż dokumenty handlowe, które wpłyną do Spółki po 10 października nie są ewidencjonowane w księgach zamykanego roku, a przenoszone do roku następnego. W związku z powyższym we wrześniu 2005 utworzona została rezerwa na przewidywane koszty, dotyczące jeszcze tego roku obrotowego. Koszty te związane były z zakupem paliwa, usług telekomunikacyjnych, energii oraz kosztami badania sprawozdania finansowego, a także w minimalnym zakresie z zakupem usług transportowych. Kwota ta została oszacowana na podstawie średniej faktur za poprzednie miesiące. Utworzonej rezerwy Wnioskująca nie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów we wrześniu 2005 roku, gdyż kwota zobowiązania nie była znana co do wartości, a jedynie przewidywano jej wielkość.

Porady prawne

Jednocześnie, Wnioskująca wskazuje, iż rok obrotowy jest rokiem podatkowym i trwa od 1 października do 30 września.

W myśl art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mówiącego, iż jeżeli zarachowanie kosztów w okresie, którego dotyczą nie było możliwe, można je potrącić w roku, w którym zostały poniesione, Spółka zaliczyła wyżej wspomniane koszty do kosztów uzyskania przychodów w październiku 2005 roku, natomiast utworzoną rezerwę rozwiązano w przychód nie będący podstawą opodatkowania. Ponadto, zgodnie ze wspomnianym art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztów, na które została utworzona rezerwa nie można bezpośrednio powiązać z konkretnym przychodem, dlatego potrąca się je w roku podatkowym poniesienia.

W związku z powyższym, Wnioskująca stoi na stanowisku, iż poniesione w październiku 2005 roku koszty dotyczące września 2005 można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie poniesienia, tj. w październiku 2005.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym przepisie art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Moment potrącania wydatków uznanych za koszty podatkowe określony jest w przepisie art. 15 ust.

4 cytowanej ustawy podatkowej, zgodnie z którym stanowi się, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z powyższego, zdaniem organu podatkowego, wynika, iż ustalając moment rozliczenia wydatku (będącego kosztem podatkowym), rozstrzygnąć należy, czy istnieje możliwość powiązania tego wydatku z przychodem osiągniętym w roku podatkowym. Podatnik bowiem może ponosić koszty, które bezpośrednio wiążą się z konkretnymi przychodami osiągniętymi w roku podatkowym lub też może ponosić koszty mające pośredni wpływ na osiągane przez Podatnika przychody w ogóle. Wydatki powiązane bezpośrednio z osiągniętym przychodem należy uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów w roku (okresie) osiągnięcia przychodu - chyba, że nie można ich zarachować w tym roku. Natomiast wydatki wpływające na przychody Spółki w sposób pośredni należy uznawać za koszty podatkowe w okresie ich poniesienia, czyli zapłaty.

Stwierdzić więc należy, iż wydatki winny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w następujących okresach rozliczeniowych:

    1. w roku osiągnięcia przychodu, gdy wydatki związane są bezpośrednio z tym przychodem i w tym roku zostały poniesione,
    2. w roku osiągnięcia przychodu, gdy wydatki związane są bezpośrednio z tym przychodem, a zostały poniesione w okresie poprzedzającym rok uzyskania przychodu,
    3. w roku osiągnięcia przychodu, gdy wydatki jeszcze nie zostały poniesione lecz związane są bezpośrednio z tym przychodem i w roku uzyskania przychodu były znane co rodzaju i kwoty oraz zostały zarachowane,
    4. w przypadku, gdy koszt związany jest co prawda bezpośrednio z przychodem danego roku podatkowego, lecz w tym roku nie było możliwe jego zarachowanie, wówczas koszt potrąca się w całości w okresie jego poniesienia,
    5. w przypadku, gdy nie jest możliwe przyporządkowanie wydatku do konkretnego przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym, koszt potrąca się w całości w okresie jego poniesienia.

Tutejszy organ podatkowy, mając na względzie przedstawiony stan faktyczny, pragnie wskazać, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku kosztów powiązanych bezpośrednio z konkretnym przychodem, wyraźnie wiąże moment potrącenia kosztu uzyskania przychodu z osiągnięciem przychodu, nie zaś z okresem (rokiem), którego konkretny koszt dotyczył. O momencie zaliczenia danego wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu decyduje fakt osiągnięcia przychodu w przypadku wydatku, który bezpośrednio przyczynia się do jego powstania, bądź fakt poniesienia wydatku w przypadku kosztu pośrednio odnoszącego się do przychodu.

W przedstawionym stanie faktycznym, kosztów związanych z zakupem paliwa, usług telekomunikacyjnych, energii, koszów badania finansowego, a także w minimalnym stopniu kosztów zakupu usług transportowych nie można - co wyraźnie podkreśla Wnioskująca -bezpośrednio powiązać z konkretnym przychodem. Zatem, gdy nie jest możliwe przyporządkowanie wydatku do konkretnego przychodu, osiągniętego w danym roku podatkowym, koszt należy potrącić w całości w momencie poniesienia tego kosztu. Skoro zatem, wskazane koszty poniesione zostały w październiku 2005 roku, w tym też miesiącu winny obciążyć rachunek kosztów podatkowych.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika