Spólka zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowo rozliczyła w 2007 roku otrzymane dofinansowanie (...)

Spólka zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowo rozliczyła w 2007 roku otrzymane dofinansowanie i zwrot nadwyżki za 2006 rok?

W dniu 29.06.2007r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wnioskująca poinformowała, iż otrzymuje dofinansowanie z PFRON w związku z zatrudnianiem pracowników o lekkim i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Spółka wskazała, iż dofinansowanie za listopad i grudzień 2006r. otrzymała w styczniu 2007r. i w tym miesiącu zaliczyła je do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych.

Po dokonaniu rozliczenia rocznego z PFRON okazało się, że w otrzymanych za 2006 rok dofinansowaniach wystąpiła nadwyżka, którą Wnioskująca musiała zwrócić do PFRON.

Porady prawne

Zwrot nadwyżki za 2006 rok Spółka zapłaciła i zarachowała w 2007 roku, jako zmniejszenie przychodów z tytułu otrzymanego dofinansowania z PFRON.

W związku z powyższym Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowo rozliczyła w 2007 roku otrzymane dofinansowanie i zwrot nadwyżki za 2006 rok...

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Skoro, w przedstawionym stanie faktycznym, środki finansowe pozyskane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), stanowiące dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za listopad i grudzień 2006r., Wnioskująca otrzymała w roku 2007r., prawidłowym zatem było uznanie ich za przychód podatkowy w momencie faktycznego otrzymania.

Jednocześnie, zwrot nadwyżki dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, jako zmniejszenie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowej, powinien pomniejszać tenże przychód w momencie dokonania zwrotu.

W kontekście powyższych rozważań postępowanie Wnioskującej w opisanym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie informuje się, iż pozostałe kwestie przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2007r., zostaną rozpoznane w odrębnych postanowieniach.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika