Czy podstawą naliczenia wpłaty z zysku jest zysk brutto pomniejszony o podatek obliczony na podstawie (...)

Czy podstawą naliczenia wpłaty z zysku jest zysk brutto pomniejszony o podatek obliczony na podstawie danych wynikających z ksiąg, czy podatek zarachowany w wysokości zapłaconych zaliczek?

W dniu 28.07.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został uzupełniony w dniu 29.09.2006r.

Wnioskodawca jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (zwana dalej Ustawą o wpłatach z zysku), zobowiązana jest do składania deklaracji o wysokości zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz wpłacania zaliczek miesięcznych (kwartalnych).

Porady prawne

Pismem z dnia 12 stycznia 2006r. Spółka poinformowała Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego o wpłatach zaliczek w okresach kwartalnych za 2006r. zgodnie z § 1 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 lutego 1996r. w sprawie określenia trybu i terminów dokonywania wpłat z zysku oraz składania deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a także określenia wzorów tych deklaracji (Dz. U. z 1996r. Nr 21, poz. 100 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku, podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągniętym w danym okresie, liczony w rachunku narastającym.

Wnioskodawca pismem z dnia 10 lutego 2006r. zadeklarował wpłatę zaliczek miesięcznych podatku dochodowego w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wskazanego w deklaracji za 2004r., zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwaną dalej Ustawą pdop).

W związku z powyższym, ustalając podstawę wyliczenia wpłaty z zysku za I kwartał 2006r., Spółka pomniejszyła zysk brutto wynikający z ksiąg o kwotę faktycznie wpłaconych w 2006r. zaliczek podatku dochodowego ? obliczonych według uproszczonej formy.

Wobec faktu, iż zdaniem Spółki taki sposób ustalania wysokości opodatkowania zysku jest nieprawidłowy, w składanej deklaracji za II kwartał 2006r., podatek dochodowy wyliczony został na podstawie ksiąg, a nie w wysokości zapłaconych zaliczek, tj. Spółka pomniejszyła zysk brutto o kwotę podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 19 ust. 1 Ustawy pdop, czyli w wysokości 19% podstawy opodatkowania.

W związku z powyższym zaistniała wątpliwość, czy podstawą naliczenia wpłaty z zysku jest zysk brutto pomniejszony o podatek obliczony na podstawie danych wynikających z ksiąg, czy podatek zarachowany w wysokości zapłaconych zaliczek?

W opinii Spółki, art. 2 ust. 5 ustawy o wpłatach z zysku określa podstawę ustalenia wysokości zaliczek, jako zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągnięty w danym okresie. Zdaniem Wnioskodawcy, literalna wykładnia powyższego przepisu wskazuje na sposób ustalania zaliczek, poprzez pomniejszenie zysku brutto zrealizowanego za dany okres o podatek dochodowy, tj. obliczony zgodnie z art. 19 ust. 1 Ustawy pdop, za tenże okres. Z powyższego wynika, że obie wartości służące określeniu podstawy ustalenia zaliczek winny odnosić się do tego samego okresu, a przytoczony przepis w żadnym stopniu nie odnosi się do zaliczek na podatek dochodowy wpłaconych przez podatnika, niezależnie, czy byłyby one naliczone w podstawowej, czy też w uproszczonej formie. Dodatkowo definicja dochodu, który generalnie stanowi podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, zawarta w art. 7 ust. 2 Ustawy pdop, wyraźnie odnosi się do danego roku podatkowego.

Przyjęcie takiej interpretacji powoduje, że oba elementy stanowiące podstawę ustalenia zaliczek, zarówno zysk brutto, jak i podatek dochodowy, są spójne co do okresu, do którego się odnoszą oraz ich memoriałowego, niekasowego charakteru, co zdaniem Spółki spełnia intencjonalną wykładnię przepisów ustawy o wpłatach z zysku. Dodatkowo, interpretacja ta pozwala na zachowanie realności współmierności obciążeń zaliczkami w kontekście ostatecznego rocznego rozliczenia wpłaty z zysku.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. z 1995r. Nr 154, poz. 792 ze zm.), spółki, o których mowa w art. 1, są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zwanych dalej 'wpłatami z zysku', na rzecz budżetu państwa.

Zgodnie zaś z przepisem art. 2 ust. 2 przywołanej ustawy, wpłaty z zysku dokonywane są zaliczkowo w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Ostateczne rozliczenie następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Z kolei art. 2 ust. 5 reguluje, że podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągnięty w danym okresie, liczony w rachunku narastającym.

Użyte w ww. przepisach wyrażenie ?zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągnięty w danym okresie? jest terminem niejednoznacznym, niezdefiniowanym przepisami ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Dokonując wykładni gramatycznej określenia ?zysk? przyjąć należy, iż jest to ?nadwyżka wpływów nad wydatkami w działalności gospodarczej; potocznie: dochód, zarobek? (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 2003).

Zysk rozumiany powinien być zatem jako dodatni wynik finansowy przedsiębiorcy, osiągnięty w pewnym okresie, oznacza on nadwyżkę utargu (przychodu nad kosztami produkcji). A zatem powyższe znaczenie terminu ?zysk? odnosi się do zysku efektywnie uzyskanego, a nie potencjalnego. Zgodnie z wymogami przepisu art. 2 ust. 5 ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk w przedstawionym powyżej rozumieniu, po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, osiągnięty w danym okresie. Wyjaśnienia zatem wymaga kwestia, czy podatek dochodowy, o którym mowa w ww. przepisie należy rozumieć jako podatek dochodowy wyliczany na zasadach ogólnych, czy też wyliczany wg przepisów dotyczących formy uproszczonej wpłaty zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych, w przypadku gdy jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa wybierze taką formę rozliczenia się z fiskusem.

W opinii tutejszego organu podatkowego - zgodnie z literalną wykładnią przepisu ? używane w analizowanych przepisach wyrażenie ?po opodatkowaniu podatkiem dochodowym? należy rozumieć jako opodatkowanie wg trybu/formy, którą podatnik stosuje w danym okresie rozliczeniowym. W sytuacji zatem, gdy Jednostka wybrała uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych na podstawie art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podstawę obliczenia wysokości wpłat z zysku stanowi zysk osiągnięty w zadeklarowanym okresie rozliczeniowym, pomniejszony o podatek dochodowy wynikający z uproszczonej formy wpłaty zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika