Wnioskodawca zwraca się o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wydatek Towarzystwa, poniesiony na (...)

Wnioskodawca zwraca się o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wydatek Towarzystwa, poniesiony na organizację, na zasadach opisanych w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, seminarium zagranicznego w ramach wyjazdu służbowego, dla wytypowanych pracowników podmiotu prowadzącego dystrybucję jednostek uczestnictwa funduszy zarządzanych przez Towarzystwo, jest kosztem uzyskania przychodów?

02.07.2007r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca, będący towarzystwem funduszy inwestycyjnych, jest podmiotem reprezentującym i zarządzającym funduszami inwestycyjnymi, działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych. Podatnik wskazuje, iż zgodnie z art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych, fundusz inwestycyjny zbywa i odkupuje jednostki uczestnictwa: (a) bezpośrednio, (b) za pośrednictwem towarzystwa zarządzającego tym funduszem, (c) za pośrednictwem podmiotu prowadzącego działalność maklerską, lub (d) za pośrednictwem innych podmiotów na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Podmioty zbywające i odkupujące jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Spółkę, inne niż opisane powyżej w punkcie (a) i (b), zwane są przez nią w dalszej części wniosku również ?Dystrybutorami?. W opisywanym stanie faktycznym, fundusz inwestycyjny zbywa jednostki uczestnictwa za pośrednictwem Dystrybutorów. W tym celu zawarte zostały umowy dystrybucyjne, na mocy których m. in. dwa podmioty: Dom Maklerski X oraz Bank Y, pośredniczą odpłatnie w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, które zarządzane są przez Towarzystwo.

Wnioskodawca zamierza podnieść umiejętności i wiedzę pracowników Dystrybutorów w celu zintensyfikowania sprzedaży jednostek uczestnictwa przy wykorzystaniu sieci sprzedaży Dystrybutorów. W tym celu Podatnik zobowiązuje się w umowie dystrybucyjnej do organizacji seminarium dla pracowników Dystrybutora. Uczestnikami seminarium będą pracownicy Dystrybutora, którzy zostaną wytypowani w ramach wewnętrznej procedury przeprowadzonej przez Dystrybutora i ogłoszonej w formie regulaminu. Uczestnikami seminarium będą osoby, które osiągną odpowiednio wysokie wyniki sprzedaży. Wnioskodawca wskazuje, iż celem seminarium jest pogłębianie u najlepszych sprzedawców wiedzy o funduszach inwestycyjnych, a w dalszej perspektywie ? rozpowszechnienie jej wśród pozostałych pracowników oraz oczekiwany wzrost przychodów będący efektem lepszego przygotowania sprzedawców do dystrybucji.

Zorganizowanie seminarium, w sensie technicznym, zostanie powierzone podmiotowi, który profesjonalnie zajmuje się przygotowaniem, transportem i logistyką oraz zakwaterowaniem w ramach obsługi przedsięwzięć typu szkoleniowego organizowanych w formie wyjazdu dla większej grupy (PKD: 80.42.B Kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane). Wnioskodawca wskazuje, iż seminarium zostanie przeprowadzone zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216).

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym, Wnioskodawca zwraca się o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wydatek Towarzystwa, poniesiony na organizację, na zasadach opisanych w przedstawionym stanie faktycznym, seminarium zagranicznego w ramach wyjazdu służbowego, dla wytypowanych pracowników podmiotu prowadzącego dystrybucję jednostek uczestnictwa funduszy zarządzanych przez Towarzystwo, jest kosztem uzyskania przychodów, czyli kosztem poniesionym w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Wnioskodawcy seminarium jest jednym ze świadczeń wypłacanych na rzecz kontrahenta ? Dystrybutora, wynikających z umowy.

Towarzystwo wskazuje, iż świadczenia na rzecz Dystrybutora są łącznie ekwiwalentem wartości usług świadczonych przez pracowników Dystrybutora w ramach jego sieci sprzedaży. Zorganizowanie seminarium jest zatem zobowiązaniem Towarzystwa wynikającym z umowy. Towarzystwo przyjęło na siebie w umowie obowiązek organizacji seminarium obok obowiązku zapłaty wynagrodzenia (świadczenia pieniężnego) na rzecz Dystrybutora. Oba świadczenia łącznie stanowią koszty Towarzystwa związane z zawartą umową.

W ocenie Wnioskodawcy, seminarium ma na celu osiągnięcie przychodów przez Towarzystwo oraz pomiędzy jego działalnością a wydatkiem na seminarium istnieje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy.

Wnioskodawca wskazuje, iż koszty obu ww. świadczeń ponoszone są przez niego, aby umożliwić Dystrybutorowi podniesienie kwalifikacji zawodowych jego pracowników, co przekłada się na ich efektywność i wzrost sprzedaży jednostek uczestnictwa. Jak wskazuje Podatnik, wzrost sprzedaży jednostek uczestnictwa, która stanowi podstawową działalność Towarzystwa, jest jego celem biznesowym. Celem dla Wnioskodawcy jest:

    a) przekazanie specjalistycznej wiedzy pracownikom Dystrybutora,
    b) podniesienie efektywności sieci sprzedaży Dystrybutora zaangażowanej w dystrybucję jednostek uczestnictwa, oraz
    c) zintensyfikowanie sprzedaży przez pracowników Dystrybutora.

W efekcie celem Towarzystwa jest wzrost sprzedaży jednostek uczestnictwa i wynikający z tego wzrost przychodów.

Pomiędzy działalnością Towarzystwa a wydatkiem na seminarium, w opinii Wnioskodawcy, istnieje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy:

    a) główna działalność Towarzystwa to zbywanie i odkupywanie jednostek uczestnictwa,
    b) seminarium obejmuje najskuteczniejszych sprzedawców, a więc takich, którzy opanowali techniki sprzedaży oraz znają dotychczasowe produkty Towarzystwa,
    c) seminarium prowadzone jest w okresie wzmożonej reklamy Towarzystwa w środkach masowego przekazu, co ma zwiększyć skuteczność dystrybucji jednostek uczestnictwa poprzez zwiększenie rozpoznawalności jego marki,
    d) oczekiwana zwiększona sprzedaż jednostek uczestnictwa w sposób wymierny i wprost wpłynie na przychody Towarzystwa, jako główne źródło dochodu Towarzystwa, oraz
    e) seminarium ma na celu wzmocnienie więzi biznesowych pomiędzy Dystrybutorem oraz Towarzystwem w perspektywie krótko- i długofalowej.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy:

    a) wykazany został związek przyczynowo-skutkowy wydatku poniesionego przez Towarzystwo na seminarium z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż poniesienie tego wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu Towarzystwa,
    b) wydatek na seminarium nie jest wymieniony pośród kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
    c) w podobnych przypadkach, organy podatkowe przychylały się do stanowiska reprezentowanego przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, wydatek towarzystwa poniesiony na organizację seminarium jest kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Organ podatkowy zwraca uwagę na fakt, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w przywołanym przepisie art. 15 ust. 1 nie wymaga wykazania, iż konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Przy kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodów powinno brać się pod uwagę:

    ? przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu), oraz
    ? potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Wyrażenie ?w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia?, zawarte we wskazanym przepisie art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej, oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, iż poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie ?w celu? należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy, w szczególności przychodu, a dążenie podatnika ma przymiot ?celowości?, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo ? skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo, np. osiągnięcie przychodu, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu uzależniona jest od obiektywnej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż wydatek ten spodziewanego przychodu nie przysporzy.

Kosztem uzyskania przychodów są zatem wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające bezpośrednio w związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów (zachowania albo zabezpieczenia), przy czym dany wydatek nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy, w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z przeprowadzaniem przez Podatnika dla pracowników jego kontrahentów (Dystrybutorów) seminarium ? tematyka szkoleń dotyczy produktów oferowanych przez Wnioskodawcę ? ich celem jest pogłębienie wiedzy sprzedawców jednostek uczestnictwa oraz wzrost przychodów będący efektem lepszego przygotowania sprzedawców do ich dystrybucji. Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zorganizowanie seminarium stanowi, zgodnie z zawartą umową dystrybucyjną, element wynagrodzenia Dystrybutora za usługi pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych świadczone przez jego pracowników na rzecz Wnioskodawcy ? przy czym sprzedaż jednostek uczestnictwa jest głównym źródłem przychodów Podatnika.

W tym miejscu wskazać również należy, iż wydatki na zorganizowanie seminarium nie zostały wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Odnosząc się do powyższego, w opinii organu podatkowego uznać należy, iż opisane powyżej wydatki na organizację seminarium będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów jako odpowiadające kryteriom wynikającym z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednakże, obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z możliwości zaliczenia wskazanych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wskazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, zgodnie z dyspozycją powołanego przepisu.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika