Czy Podatnik prawidłowo zalicza do kosztów uzyskania przychodów poniesione koszty transportu do miejsca (...)

Czy Podatnik prawidłowo zalicza do kosztów uzyskania przychodów poniesione koszty transportu do miejsca spełnienia świadczenia?

W dniu 9 października 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 25 października 2006r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji armatury ogrodowej. Spółka ma podpisaną umowę na wyłączne dostarczanie wyprodukowanej armatury na teren Niemiec. Jednocześnie, w związku z faktem, iż Wnioskodawca posiadał tzw. wolne moce produkcyjne, podpisał umowę z polskim przedsiębiorcą, który zakupione od Spółki wyroby sprzedaje do Anglii. Z umowy zawartej z polskim odbiorcą wynika, iż zgodnie z art. 547 § 1 i § 2 Kodeksu Cywilnego, sprzedawca (tj. Wnioskująca) ponosi koszty wydania: opakowania, ubezpieczenia i dostarczenia do miejsca spełnienia świadczenia, tj. odbiorcy w Anglii. Spółka przyjęła ? dla ułatwienia wzajemnych rozliczeń oraz dla zachowania tajemnicy handlowej ? że transport organizuje odbiorca i płaci przewoźnikom, a następnie kosztami transportu obciąża Wnioskodawcę.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowo zalicza do kosztów uzyskania przychodów, poniesione koszty transportu do miejsca spełnienia świadczenia?

Zdaniem Wnioskującej, prawidłowo zalicza Ona do kosztów uzyskania przychodów poniesione koszty transportu, ponieważ z umowy zawartej z odbiorcą krajowym wynika, iż miejscem spełnienia świadczenia jest odbiorca w Anglii. Poniesione koszty, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...). Przywołana regulacja wskazuje, iż definicja kosztów uzyskania przychodów ? dla celów podatku dochodowego ? składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną.

Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łączne dwóch warunków, tj.:

    ? konieczność faktycznego ? co do zasady ? poniesienia wydatku,
    ? poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu.

Drugi z tych elementów określić można mianem przesłanki negatywnej, zgodnie z którą, ponoszony wydatek nie został ujęty w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Do katalogu tego należą m.in. wydatki, które nie są zaliczane do kosztów podatkowych po przekroczeniu ustawowo określonych limitów, gdy nie spełnią określonych warunków, bądź ze względu na swój charakter bezwzględnie nie stanowią kosztów podatkowych.

Tutejszy organ podatkowy pragnie także zwrócić uwagę, iż niewątpliwie ustawodawca konstruując przepis art. 15 ust. 1 nie oczekiwał wykazania, że konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Najwłaściwsza i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

    ? przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz
    ? potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

Wyrażenie ?w celu osiągnięcia przychodu? zawarte we wskazanym przepisie art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie ?w celu? należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot ?celowości?, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo ? skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód). Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż wydatek ten spodziewanego przychodu nie przysporzy.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskująca ? zgodnie z zawartą umową ? zobowiązała się do bezpośredniego ponoszenia kosztów wydania opakowania, ubezpieczenia oraz dostarczenia towarów do miejsca spełnienia świadczenia, tj. odbiorcy w Anglii. Jednakże, ze względów praktycznych, transport organizuje i opłaca kontrahent, a następnie poniesionymi kosztami transportu obciąża Spółkę.

Mając na uwadze przywołane przepisy, postanowienia zawartej z kontrahentem umowy oraz okoliczność, iż możliwość kwalifikowania opisanego wydatku do kosztów uzyskania przychodów nie została wyłączona przepisami art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej, uznać należy, iż wymienione we wniosku wydatki mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika