Czy kwoty wypłaconych diet pracownikom z tytułu zagranicznej podróży służbowej są wolne od podatku (...)

Czy kwoty wypłaconych diet pracownikom z tytułu zagranicznej podróży służbowej są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?

We wniosku Podatnik wskazał, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy grzybów i warzyw do Niemiec własnymi środkami transportu. Dostaw dokonują kierowcy, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, których zadaniem jest dostarczenie towaru poza obszar kraju według otrzymanego zlecenia.Podczas wykonywanej usługi, kierowcy przebywają poza obszarem kraju, za co wypłacane mają diety w celu pokrycia zwiększonych kosztów wyżywienia.Zdaniem Podatnika wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych przepisach. Podatnik przedstawiając własne stanowisko powołał się na przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie normuje pojęcia podróży służbowej. Została ona natomiast zawarta w art. 77(5) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Podróżą służbową w rozumieniu kodeksu pracy jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika.Stałe miejsce pracy natomiast winno być wskazane w umowie o pracę. Zatem, czy wyjazd służbowy pracownika może być uznany za podróż służbową, decyduje przede wszystkim to czy pracownik ma zadanie do wykonania poza miejscem, które zostało wskazane jako stałe miejsce jego pracy.

Stosownie do treści przepisu art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:a) podróży służbowej pracownika, b) podróży osoby niebędącej pracownikiem- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydawanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, zastrzeżeniem ust. 13.Zatem jeżeli stałe miejsce wykonywania pracy przez pracowników, zgodnie z treścią umowy o pracę, znajduje się w kraju a poza jego granicami pracownicy wykonują jedynie zadania służbowe na polecenie swego pracodawcy - to zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłacane przez pracodawcę diety i inne należności za czas podróży służbowej za granicą podlegają zwolnieniu co reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r., w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Reasumując, wypłacane przez Podatnika diety i inne należności za czas podróży służbowej w granicach limitów określonych ww. rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów, na podstawie których została wydana.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika