Czy sąd jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych odsetek od (...)

Czy sąd jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych odsetek od sum na zlecenie lub depozytu?

W dniu 05 lutego 2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Sądu o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w następującej kwestii:

Czy w przypadku zwrotu osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej sumy na zlecenie bądź depozytu wraz z odsetkami, Sąd jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty odsetek na zasadach określonych w art. 42 ust. 1 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 2 oraz art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Porady prawne

Wnioskodawca we wniosku przedstawił następujący stan faktyczny:

Sąd działa w oparciu o ustawę ? Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2001r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zmian.). Kwestie gospodarki finansowej reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dn. 21.12.2006r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych (Dz. U. z 2006r. Nr 247, poz. 1814).

Do działalności sądu należy m.in. przyjmowanie na wyodrębniony rachunek bankowy sum na zlecenie oraz depozytów w postaci środków pieniężnych, składanych w związku z postępowaniem sądowym przez osoby fizyczne lub prawne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.W przypadku zwrotu sum na zlecenie lub depozytu, sąd jest zobowiązany do zwrócenia ich wraz z należnymi odsetkami.

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Sądu, celem wniesienia sum na zlecenie i depozytów jest zabezpieczenie środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z prowadzonym postępowaniem sądowym, zabezpieczenie pokrycia zasądzonych kosztów sądowych oraz kar lub zwolnienie się dłużnika z ciążącego na nim obowiązku wykonania zobowiązania, a nie oszczędzanie, przechowywanie czy inwestowanie środków pieniężnych. Wypłacanie przez sąd odsetek od sum na zlecenie lub depozytu nie mieści się, zdaniem wnioskodawcy, w dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu według zasad określonych w art. 30a ust. 1 pkt 3 powołanej wyżej ustawy.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego oraz zapisów zawartych w przepisach prawa podatkowego należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy odnośnie pytania zawartego we wniosku jest słuszne.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 i w związku z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (test jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają dochody (przychody) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Treść powołanego § 17 ust.

1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dn. 21.12.2006r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych (Dz.U. z 2006r. Nr 247, poz. 1814) określa, iż sumy na zlecenie służą do gromadzenia środków wnoszonych przez strony w postępowaniach prowadzonych na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego w celu finansowania czynności połączonych z wydatkami.

Natomiast zgodnie z § 18 ust.1 i 4 sumy depozytowe są to sumy obce (środki pieniężne) przechowywane przez sądy, w szczególności kaucje, wadia oraz sumy stanowiące przedmiot sporu otrzymane w związku z postępowaniem sądowym.

Oprocentowanie sum depozytowych oraz sum na zlecenie stanowiących własność osób fizycznych- po potrąceniu kosztów związanych z prowadzeniem rachunku bankowego - powiększa ich wartość, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.

Celem złożenia w sądzie sum na zlecenie lub depozytu jest zabezpieczenie środków finansowych w prowadzonym przez ten sąd w postępowaniu sądowym.

Sumy na zlecenie oraz depozyty są przechowywane na odrębnym rachunku bankowym sądu, nie na rachunku podatnika.

Właścicielem środków pieniężnych złożonych celem zabezpieczenia w postępowaniu sądowym jest osoba fizyczna, osoba prawna, bądź inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.W związku z tym, iż w art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy pdof nie zawarto pojęć ?zabezpieczenie środków pieniężnych? bądź ?przyjmowania środków pieniężnych w celu zabezpieczenia?, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż przyjmowanie przez sąd sum na zlecenie lub depozytu i następnie wypłacanie ich wraz z należnymi odsetkami nie mieści się w dyspozycji powyższego przepisu.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż kwota wypłaconych odsetek od sum na zlecenie lub od depozytu sądowego nie podlega opodatkowaniu w sposób określony w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, zdaniem tutejszego organu podatkowego, Sąd winien sporządzić informację o przychodach z innych źródeł na druku PIT-8C.

W związku z tym, iż wypłacone odsetki od sum na zlecenie lub depozytu nie zostały zawarte przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych, określonych w art. 21 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowić będą przychód osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w zeznaniu rocznym, na podstawie informacji PIT-8C sporządzonej przez sąd.

Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego wynikającego z zapytania i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika