Czy przychody uzyskane z tytułu najmu innemu podmiotowi bazy remontowo - budowlanej, w skład której (...)

Czy przychody uzyskane z tytułu najmu innemu podmiotowi bazy remontowo - budowlanej, w skład której wchodzi sprzęt, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz budynki, stanowią przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

wniosku Spółdzielnia Mieszkaniowa uzyskuje środki pieniężne z tytułu najmu innemu podmiotowi bazy remontowo - budowlanej, w skład której wchodzi sprzęt, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz budynki. Będący przedmiotem najmu majątek Spółdzielni sfinansowany został z kredytów mieszkaniowych zaciągniętych na realizację zadań inwestycyjnych obejmujących budynki mieszkalne oraz towarzyszącą im infrastrukturę oraz z wolnych środków funduszu zasobowego Spółdzielni.

Spółdzielnia wskazała, że zgodnie z art. 16c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie podlegają one amortyzacji jako ?budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych?.

Budynki te Spółdzielnia zalicza do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, powołując się na pismo okólne nr 17 Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego z dnia 27.08.1975r.

Uzyskane w ww. sposób środki finansowe są w całości przekazywane na pokrycie kosztów remontów budynków mieszkalnych i pokrycie niedoboru na eksploatacji zasobów mieszkaniowych.

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, pytając, czy przychody uzyskane z tytułu najmu innemu podmiotowi bazy remontowo - budowlanej, w skład której wchodzi sprzęt, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz budynki stanowią przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Podatnika, w przedstawionym stanie faktycznym, przychody uzyskane z tytułu najmu innemu podmiotowi bazy remontowo - budowlanej, w skład której wchodzi sprzęt, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz budynki korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) tutejszy organ podatkowy uprzejmie informuje:

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Z powołanego przepisu wynika, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Dochody zwolnione z podatku dochodowego, na podstawie ww. przepisu, mogą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W związku z faktem, że Wnioskodawca jest podmiotem działającym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15.

12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), w przedmiotowej sprawie należy posiłkować się jej przepisami, które stanowią, że celem spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków spółdzielni i ich rodzin, poprzez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 i 3 ww. ustawy, przedmiotem działalności spółdzielni może być np:

1. budowanie lub nabywanie budynków w określonych w ustawie celach, np: ustanawiania na rzecz członków spółdzielni lokatorskich lub własnościowych praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, ustanawiania na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych,

2. budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,

3. udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,

4. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu,

5. obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.

Jak wynika z art. 4 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, członkowie spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni i inne osoby wymienione w tym przepisie, obowiązani są uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Ponieważ wszelkie opłaty (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji), należy więc stwierdzić, że na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składają się wpływy z opłat (czynszów) pobieranych od lokatorów oraz pokrywane z nich koszty.

Brak odpowiednich definicji w przepisach podatkowych pojęć ,,zasoby mieszkaniowe? i ,,gospodarka zasobami mieszkaniowymi? skutkuje koniecznością sięgania do potocznego ich znaczenia, a także do definicji słownikowych oraz definicji formułowanych na użytek prawa podatkowego w piśmiennictwie i orzecznictwie sądowym w sprawach podatkowych.

Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia ,,zasoby mieszkaniowe? nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie.

Przez ?zasoby mieszkaniowe?, o których mowa w wyżej wymienionym przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy podatkowej, należy zatem rozumieć:

    1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,
    2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
    3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak: zbiorniki-doły gnilne; szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Związane z ww. budowlami, pomieszczeniami i urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a dochody powstałe z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile tylko przeznaczone będą na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, będą dochodami podlegającymi zwolnieniu od podatku dochodowego.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez spółdzielnię mieszkaniową.

Przychody z tytułu najmu innemu podmiotowi bazy remontowo - budowlanej, w skład której wchodzi sprzęt, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz budynki, nie mogą być zaliczone do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi pomimo przekazania ich w całości na na pokrycie kosztów remontów budynków mieszkalnych, nie stanowią bowiem przychodu z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego oraz w oparciu o obowiązujący stan prawny, należy stwierdzić, iż przychody uzyskane z tytułu najmu innemu podmiotowi bazy remontowo - budowlanej, w skład której wchodzi sprzęt, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz budynki, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika