Czy dochody Fundacji są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. (...)

Czy dochody Fundacji są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

W dniu 15 maja 2007r. Fundacja złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, uzupełniony następnie pismem z dnia 6.06.2007r. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ww. Fundacja została powołana na podstawie statutu (tekst jednolity z dnia 12.03.2007r.) i zarejestrowana w dniu 13.04.2007r. pod nr KRS.... Fundacja nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej, a celami, dla których została powołana, jest opieka na miejscami pochówku żołnierzy Armii Czerwonej i miejscami upamiętnienia czynu zbrojnego Armii Czerwonej w czasie II Wojny Światowej oraz inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć upowszechniających wiedzę historyczną na temat udziału Armii Czerwonej w wyzwalaniu Państwa polskiego spod okupacji hitlerowskiej.

W związku z powyższym, Fundacja zwróciła się z zapytaniem, czy dochody Fundacji są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Strony z uwagi na wchodzące w zakres działalności kulturalnej cele Fundacji określone w statucie, dochody Fundacji będą korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie ww. przepisu. Jednocześnie Fundacja, powołując się na przepisy art. 17 ww. ustawy oraz definicje słownikowe wyrażenia ?kultura?, zauważa także, że opieka nad cmentarzami wojennymi podlega pod zakres działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czym świadczy przedłożony Radzie Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych przygotowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Zasadnicze znaczenie w przedmiotowej sprawie ma zatem określenie zakresu pojęcia 'kultura?.

Z uwagi na brak definicji tego wyrażenia zarówno w przepisach podatkowych, jak też w innych przepisach prawa, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą 'kultura' to:

?całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości, a także ogół wartości zasad i norm współżycia przyjętych przez dane zbiorowości; wszystko to, co powstaje dzięki pracy człowieka, co jest wytworem jego myśli i działalności. Kultura dzieli się na: materialną, której zakres pokrywa się z pojęciem cywilizacja, i duchową - ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, nauki, moralności funkcjonujących w postaci dzieł artystycznych, wierzeń, obyczajów, a także uznanych wartości, takich jak: prawda, sprawiedliwość, wolność, równość itp. (Roman Smolski, Marek Smolski, Elżbieta Helena Stadtműller ?Słownik Encyklopedyczny Edukacja Obywatelska? Wydawnictwo Europa)

W związku z tym, że celami Fundacji jest opieka na miejscami pochówku żołnierzy Armii Czerwonej i miejscami upamiętnienia czynu zbrojnego Armii Czerwonej w czasie II Wojny Światowej oraz inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć upowszechniających wiedzę historyczną na temat udziału Armii Czerwonej w wyzwalaniu Państwa polskiego spod okupacji hitlerowskiej, która to działalność jest niewątpliwie działalnością kulturalną, dochody Fundacji podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:

    1) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego,
    1a) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k,
    2) dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Natomiast stosownie do art. 17 ust. 1b ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika