Czy na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka w której w wyniku podwyższenia (...)

Czy na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka w której w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, objętego za wkład niepieniężny, pojawia się nadwyżka wartości wnoszonego wkładu nad wartością wydanych udziałów, uzyskuje przychód podatkowy, jeżeli nadwyżka ta zwiększy kapitał zapasowy spółki.

Spółka informuje, że w perspektywie najbliższych miesięcy planuje dokonać podwyższenia swego kapitału, które to podwyższenie skierowane zostanie do dotychczasowego wspólnika będącego osobą prawną, a wspólnik ten obejmie podwyższony kapitał wnosząc do Spółki wkład niepieniężny w formie swego całego przedsiębiorstwa. Przy czym, wartość wnoszonego jako wkład niepieniężny przedsiębiorstwa będzie wielokrotnie wyższa niż wartość nominalna objętych udziałów. Spowoduje to w konsekwencji powstanie tzw. agio, czyli nadwyżki, która zgodnie z postanowieniami art. 154 ustawy kodeks spółek handlowych zostanie przekazana w całości na fundusz zapasowy.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretacje przepisów prawa podatkowego pytając, czy na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka, w której w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, objętego za wkład niepieniężny, pojawia się nadwyżka wartości wnoszonego wkładu nad wartością wydanych udziałów, uzyskuje przychód podatkowy, jeżeli nadwyżka ta zwiększy kapitał zapasowy Spółki?

Porady prawne

Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym, jeżeli, w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, powstaje nadwyżka wartości wniesionego wkładu nad wartością nominalną objętych udziałów i jest ona zaliczana na kapitał zapasowy, to kwota tej nadwyżki nie stanowi dla spółki podwyższającej swój kapitał przychodu podatkowego, co wynika bezpośrednio z treści art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) tutejszy organ podatkowy uprzejmie informuje:

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.Oznacza to, że zarówno wkłady pieniężne jak i niepieniężne, wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego (akcyjnego) nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego.

Ponadto, zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 4 pkt 11 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach ? wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - planuje podwyższyć swój kapitał zakładowy poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego. Całość podwyższonego kapitału obejmie jej dotychczasowy udziałowiec. Wartość wnoszonego jako wkład niepieniężny przedsiębiorstwa będzie wyższa niż wartość nominalna objętych przez niego udziałów.

W przypadku, gdy powstałe tzw. agio, czyli nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów otrzymanych przy ich wydaniu zostanie - zgodnie z postanowieniami przepisu art. 154 ustawy Kodeksu spółek handlowych - w całości przekazane na fundusz zapasowy Spółki, nie powstaje przychód w rozumieniu prawa podatkowego, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika