Pytanie Podatnika, prowadzącego działalność m. in. w zakresie produkcji nasienia buhajów i świadczenia (...)

Pytanie Podatnika, prowadzącego działalność m. in. w zakresie produkcji nasienia buhajów i świadczenia usług inseminacyjnych, dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z realizacją umowy o ?wspólnym przedsięwzięciu z hodowcami'.

Wnioskująca przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność m. in. w zakresie produkcji nasienia buhajów i świadczenia usług inseminacyjnych. Celem otrzymania materiału genetycznego zwierząt o wysokich parametrach hodowlanych, Podatnik wraz z hodowcami zamierza uczestniczyć (poprzez dostęp do zarodków) w realizacji programu hodowlanego ?Genesis? CRI, opracowanego w USA, podpisując w tym zakresie umowę o ?wspólne przedsięwzięcie?. Realizując postanowienia umowy, Spółka zobowiązana będzie podjąć działania związane przede wszystkim z wyborem i zakupem na własny koszt zarodków, hormonów, środków farmakologicznych oraz przygotowaniem programu ich stosowania, doborem lekarzy weterynarii; również pokryciem kosztów ich pobytu i pracy. Podatnik będzie prowadził także własny program oceny i selekcji buhajów.

Wobec powyższego Jednostka zapytuje, czy wydatki związanez realizacją umowy o ?wspólnym przedsięwzięciu z hodowcami?, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

W przedstawionym stanie faktycznym, zastosowanie znajdują następujące przepisy:

    - art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stosownie do którego działalnością rolniczą, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego (...), hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych (...);
    - art. 15 ust. 1 w/w ustawy, stanowiący, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...);
    - art. 15 ust. 2 powołanej wyżej ustawy, który stanowi, iż jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Wobec przedstawionych powyżej regulacji ustawy podatkowej oraz okoliczności faktycznych sprawy stwierdzić należy, co następuje:

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oparta jest na swoistej klauzuli generalnej, stosownie do której kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (oczywiście z wyłączeniem wydatków objętych przepisem art. 16 ust. 1).

Oznacza to, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związekz prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów warunkuje cel, jakiemu służyło poniesienie kosztów. Muszą bowiem, być one poniesione w celu, którym jest uzyskanie przychodów.

Zdefiniowanie celu osiągnięcia przychodu nie może być traktowane jedynie w kategoriach formalnych, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w przywołanym przepisie art. 15 ust. 1 nie wymaga wykazania, że konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Najwłaściwsza i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

    - przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz
    - potencjalną możliwość przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

Podkreślić dodatkowo należy, iż adresatami normy prawnej zawartej w art. 15 ust. 1 są podatnicy. Na nich to spoczywa ciężar udowodnienia, że wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu. Muszą oni wykazać, że w momencie podejmowania decyzji o obciążeniu kosztów podatkowych przedmiotowym wydatkiem, mogli obiektywnie zakładać, iż wpłynie on na osiągnięcie przychodów podatkowych.

Jeżeli wydatki poniesione przez podatników w celu uzyskania przychodu zostały prawidłowo udokumentowane i zaewidencjonowane w prowadzonej ewidencji, podlegają one uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy opodatkowania, jako koszty uzyskania przychodu.

Dodatkowo nadmienić należy (mając na uwadze przytoczoną uprzednio definicję działalności rolniczej ? art. 2 ust. 2 ustawy podatkowej), iż jeżeli koszty uzyskania przychodów ponoszone są ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodamiz innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania, przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

W świetle powyższego należy zauważyć, iż w przypadku wystąpienia wątpliwości co do kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, należy zastosować powyższe przepisy.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodniez unormowaniami wynikającymi z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przepis powyższy jednoznacznie wskazuje, iż po spełnieniu określonych warunków, z pisemnym zapytaniem, dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego, może wystąpić jedynie podatnik, płatnik lub inkasent i to tylko w swoich indywidualnych sprawach.

Wobec powyższego brak przesłanek do udzielenia pisemnej informacji w zakresie kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez Hodowcę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika