W jaki sposób dla potrzeb amortyzacji ustalić wartość początkową środków trwałych przejętych (...)

W jaki sposób dla potrzeb amortyzacji ustalić wartość początkową środków trwałych przejętych przez Wnioskodawcę oraz w jaki sposób amortyzować przejęte środki trwałe po uzyskaniu osobowości prawnej?

W dniu 17 listopada 2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Związku o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w następującej kwestii:

W jaki sposób ustalić wartość początkową środków trwałych Centrali przejętych przez Pdatnika dla potrzeb amortyzacji oraz w jaki sposób amortyzować przejęte środki trwałe po uzyskaniu osobowości prawnej?

Wnioskodawca we wniosku z dnia 17 listopada 2006r. przedstawił następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity: Dz. U. z 2001r. Nr 79, poz. 855 ze zm.) oraz statutu Związek powziął uchwałę wprowadzającą zmiany do statutu polegające na umożliwieniu nabywania przez poszczególne jednostki osobowości prawnej. Nabycie osobowości prawnej przez jednostki powoduje konieczność ich majątkowego i finansowego wydzielenia z dotychczasowej struktury Związku, w której funkcjonowały jako jednostki samobilansujące się.

Centrala zobowiązana została do protokolarnego przekazania Wnioskodawcy ? po jej zarejestrowaniu jako osoby prawnej - wszystkich składników majątku będących, w dniu przekazania, we władaniu ekonomicznym Wnioskodawcy.

Podatnik uzyskał osobowość prawną z chwilą wpisania do KRS 31 października 2006r.

Przed uzyskaniem osobowości prawnej, Wnioskodawca stanowił organizacyjnie i finansowo wyodrębniony, w istniejącym Związku, zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań statutowych i gospodarczych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do ustalenia wartości środków trwałych przejętych po uzyskaniu osobowości prawnej znajdują zastosowanie postanowienia art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Środki trwałe pozostające we władaniu Podatnika a następnie przekazane jej formalnie, po uzyskaniu osobowości prawnej, powinny być wprowadzone do ewidencji księgowej na dzień uzyskania osobowości prawnej w wartości początkowej wynikającej z ksiąg rachunkowych jednostki przed wydzieleniem a dotychczasowa metoda amortyzacji powinna być kontynuowana. Podatnik dodatkowo informuje, że przed uzyskaniem osobowości prawnej stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego oraz zapisów zawartych w przepisach podatkowych należy stwierdzić co następuje:

Stosownie do treści art. 16g ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (test jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Zgodnie natomiast z treścią art. 16h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7. Treść art. 16h ust. 5 powołanej ustawy odnosi się do majątku, który nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Mówiąc o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Przepisy zawarte w art. 16i ust. 2-7 cytowanej ustawy regulują możliwości obniżania i podwyższania stawek amortyzacyjnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika