Czy przychody uzyskane przez Spółdzielnię Mieszkaniową z tytułu odsetek od środków pieniężnych (...)

Czy przychody uzyskane przez Spółdzielnię Mieszkaniową z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych w banku na rachunku bieżącym i na rachunku lokat terminowych korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych?

Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada bieżący rachunek bankowy, do którego bank co kwartał dopisuje należne odsetki od zgromadzonych środków pieniężnych. Oprócz tego posiada rachunek lokat terminowych, gdzie bank również dopisuje odsetki w zależności od terminu zapadalności lokat. Środki na lokatach pochodzą z przekształceń mieszkań lokatorskich na własnościowe, a złożone są w banku na warunkach wyższego oprocentowania w celu przeprowadzenia remontów starych budynków mieszkalnych.

Odsetki bankowe od środków na rachunku bieżącym przeznaczane są na utrzymanie lokali mieszkalnych oraz części wspólnych nieruchomości, natomiast odsetki od lokat terminowych zwiększają fundusz remontowy w całości przeznaczany na utrzymanie starych zasobów mieszkaniowych.

Porady prawne

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, pytając, czy przychody uzyskane z tytułu odsetek od środków zgromadzonych w banku są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Podatnika, w przedstawionym stanie faktycznym przychody uzyskane z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych w banku, zarówno na rachunku bieżącym, jak i na rachunku lokat terminowych, są przeznaczane na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i w związku z tym korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) tutejszy organ podatkowy uprzejmie informuje:

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami są m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Stosownie zatem do ww. przepisu, odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym oraz lokatach terminowych, stanowią przychód podatkowy spółdzielni mieszkaniowej.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów to różnica jest stratą.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Z powołanego przepisu wynika, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Dochody zwolnione z podatku dochodowego mogą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Brak odpowiednich definicji w przepisach podatkowych pojęć ,,zasoby mieszkaniowe? i ,,gospodarka zasobami mieszkaniowymi? skutkuje koniecznością sięgania do potocznego ich znaczenia, a także do definicji słownikowych oraz definicji formułowanych na użytek prawa podatkowego w piśmiennictwie i orzecznictwie sądowym w sprawach podatkowych.

Wobec dużych wątpliwości w kwestii definicji ww. pojęć, Minister Finansów wypowiedział się w piśmie z dnia 22.12.2006r. znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391 do Ministra Budownictwa (jednocześnie zastrzegając, że nie stanowi ono urzędowej wykładni prawa), podając przykłady celów gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które można ogólnie określić mianem wydatków koniecznych i pożytecznych do funkcjonowania mieszkań.

Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia ,,zasoby mieszkaniowe? nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców.

Związane z ww. budowlami, pomieszczeniami i urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a dochody powstałe z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile tylko przeznaczone będą na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, będą dochodami podlegającymi zwolnieniu od podatku dochodowego.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez spółdzielnię mieszkaniową.

Odsetki uzyskane z umieszczonych na rachunku bankowym oraz na lokatach terminowych środków pieniężnych pochodzących z czynszów nie mogą być zaliczone do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, pomimo przekazania ich w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, ponieważ jest to dochód z innych źródeł tj. kapitałów pieniężnych.

W świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego oraz w oparciu o obowiązujący stan prawny, należy stwierdzić, iż dochody z odsetek uzyskiwane przez Podatnika z przechowywania środków pieniężnych na rachunku bankowym oraz lokatach terminowych będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika