Czy majątek Centrali przekazany Jednostce nie będzie stanowił przychodu podatkowego?

Czy majątek Centrali przekazany Jednostce nie będzie stanowił przychodu podatkowego?

W dniu 17 listopada 2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w następującej kwestii:

Czy majątek Centrali przekazany Jednostce nie będzie stanowił przychodu podatkowego?

Wnioskodawca we wniosku z dnia 17 listopada 2006r. przedstawił następujący stan faktyczny:

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity: Dz. U. z 2001r. Nr 79, poz. 855 ze zm.) oraz statutu Związek powziął uchwałę wprowadzającą zmiany do statutu polegające na umożliwieniu nabywania przez poszczególne jednostki osobowości prawnej. Nabycie osobowości prawnej przez jednostki powoduje konieczność ich majątkowego i finansowego wydzielenia z dotychczasowej struktury Związku, w której funkcjonowały jako jednostki samobilansujące się.

Porady prawne

Centrala zobowiązana została do protokolarnego przekazania Wnioskodawcy ? po jej zarejestrowaniu jako osoby prawnej - wszystkich składników majątku będących, w dniu przekazania, we władaniu ekonomicznym Wnioskodawcy.

Podatnik uzyskał osobowość prawną z chwilą wpisania do KRS 31 października 2006r.

Przed uzyskaniem osobowości prawnej, Wnioskodawca stanowił organizacyjnie i finansowo wyodrębniony, w istniejącym Związku, zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań statutowych i gospodarczych.

Zdaniem Wnioskodawcy, majątek przekazany pomniejszony o przekazane zobowiązania, który pozostawał w faktycznym posiadaniu Centrali nie będzie stanowił przychodu podatkowego, ponieważ znajdzie w tym przypadku zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Majątek przekazany Podatnikowi, który był w jego faktycznym władaniu do dnia uzyskania osobowości prawnej i był odzwierciedlony w funduszu podstawowym jednostki samobilansującej będzie stanowił dla Wnioskodawcy fundusz założycielski.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego oraz zapisów zawartych w przepisach podatkowych, należy stwierdzić co następuje:

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1a pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodem jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2-3 stosuje się odpowiednio. Od dnia 1.01.2003r. dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych zostało zdefiniowane pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 4a pkt 4 ww. ustawy, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uznaje się, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Do przychodów zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 wymienionej ustawy nie zalicza się także przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela, a w towarzystwach funduszy powierniczych wartość aktywów tych funduszy.

W świetle powyższego, słuszne jest zatem stanowisko Wnioskodawcy opierające się na powołanych wyżej zapisach ustawowych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika