Wątpliwości Podatnika budzi to, czy w przypadku przekazania zysku netto, wynikającego z rocznego sprawozdania (...)

Wątpliwości Podatnika budzi to, czy w przypadku przekazania zysku netto, wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego spółki z o.o., na kapitał zapasowy lub rezerwowy, po stronie Spółki z o.o. powstaje przychód do opodatkowania (nieodpłatne świadczenie)?

Jak wynika z treści złożonego przez Podatnika pisma, Spółka wypracowała zysk netto w roku obrotowym wykazany w sprawozdaniu finansowym. Następnie zgromadzenie wspólników postanowiło rozpoprządzić zyskiem netto tak, że jego część pokryje straty bilansowe z lat ubiegłych, a pozostała wartość przekazana zostanie na zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego lub innych funduszy celowych.

Wątpliwości Podatnika budzi to, czy w przypadku przekazania zysku netto, wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego spółki z o.o., na kapitał zapasowy lub rezerwowy po stronie Spółki z o.o. powstaje przychód do opodatkowania (nieodpłatne świadczenie)...

Porady prawne

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodem jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw.

Z treści zaś art. 191 § 1 Kodeksu spółek handlowych wynika, iż wspólnicy mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników.

Stosowanie więc do art 191 § 1 ksh przed podjęciem przez zgromadzenie wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału między wspólników, nie nabywają oni prawa do dywidendy, a spółka ma pełne prawo zatrzymać zysk, który do czasu podjęcia takiej uchwały jest własnością spółki. Nie można więc w takim przypadku uznać, że spółka uzyskała nieodpłatne świadczenie w postaci prawa do nieodpłatnego korzystania z kapitału wspólników. Wspólnicy dopiero na zgromadzeniu zwołanym w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego podejmują uchwałę ustalającą kto i w jakiej wysokości jest uprawniony do dywidendy. Uchwała taka może stanowić o nieprzyznaniu wspólnikom w ogóle prawa do dywidendy za dany rok obrotowy, cały zysk przeznaczając na kapitały rezerwowy, zapasowy lub celowy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika