Czy można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną dla używanego środka trwałego, po raz (...)

Czy można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną dla używanego środka trwałego, po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.

Na podstawie art. 14 a §1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2005rNr 8 poz. 60 ) - Ordynacja podatkowa.Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto ocenia stanowisko przedstawione we wniosku podatniczki z dnia 15.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla używanego środka trwałego, po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.02.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek, uzupełniony wyjaśnieniami dnia 11.05.2005r, o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla używanego środka trwałego po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, tj. dla pawilonu handlowo-usługowego trwale związanego z gruntem i samochodu osobowego m. Renault Laguna rok produkcji 1994.

Porady prawne

Podatniczka przedstawiając stan faktyczny podała, że zakupiony pawilon handlowo-usługowy trwale związany z gruntem wykorzystywany był do działalności gospodarczej przez okres 5 lat przez poprzedniego właściciela spółkę cywilną a samochód osobowy przed nabyciem wykorzystywany był do działalności gospodarczej przez okres 3 lat. Do zakupionego pawilonu handlowo-usługowogo trwale związanego z gruntem zastosowała indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% a do samochodu osobowego zastosowała okres amortyzacji na 30 miesięcy.

W myśl art.22 j ust.1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla budynków (lokali) i budowli nie może być krótszy niż 10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem, dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy a dla środków transportu, w tym samochodów osobowych okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy.

Stosownie do postanowień cytowanego artykułu 22 j ust.2 pkt 1 i ust.3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych środki trwałe - nie będące budynkami (lokalami) i budowlami, uznaje się za używane - jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy a środki trwałe będące budynkami (lokalami) i budowlami uznaje się za używane - jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy.

Zatem by podatnik mógł zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną dla budynku lub samochodu osobowego, musi on być po raz pierwszy wprowadzony przez niego do ewidencji środków trwałych. Ponadto podatnik powinien wykazać, że przed nabyciem budynek był wykorzystywany przez poprzedniego właściciela co najmniej 5 lat a samochód osobowy co najmniej 6 miesięcy. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak w sentencji.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika