Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania bedzie wolny od podatku dochodowego w przypadku przeznaczenia (...)

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania bedzie wolny od podatku dochodowego w przypadku przeznaczenia tego przychodu na zakup działki z nieuregulowanym planem zagospodania przestrzennego?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w 2005 r. sprzedał własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i oświadczył, iż uzyskaną z tego tytuł kwotę przeznaczy w wyznaczonym okresie na własne cele mieszkaniowe.

Wnioskujący zwraca się z zapytaniem czy wywiąże sie z tego obowiązku także wówczas, gdy uzyskane środki przeznaczy na zakup działki:
a) dla której istnieje aktualny plan zagospodarowania, w którym określa się działkę jako przeznaczoną pod budownictwo mieszkaniowe;
b) dla której istnieje aktualny plan zagospodarowania, w którym określa się działkę jako przeznaczoną m. in. pod budownictwo mieszkaniowe np. działka z funkcją przemysłowo ? mieszkaniową;
c) dla której plan zagospodarowania utracił moc z dniem 31.12.2003 r. a w planie tym działkę określa się jako przeznaczoną pod budownictwo mieszkaniowe, istnieje stadium, w którym określa się działkę jako przeznaczoną pod budownictwo mieszkaniowe;
d) dla której plan zagospodarowania utracił moc z dniem 31.12.2003 r. a w planie tym działkę określa się jako przeznaczoną m. in. pod budownictwo mieszkaniowe, np. działka z funkcją przemysłowo ? mieszkaniową, istnieje stadium, w którym określa się działkę jako przeznaczoną m. in pod budownictwo mieszkaniowe, np. działka z funkcją przemysłowo ? mieszkaniową;
e) dla której plan zagospodarowania utracił moc z dniem 31.12.2003 r. a w planie tym działkę określa się jako przeznaczoną pod budownictwo mieszkaniowe, istnieje stadium, w którym określa się działkę jako przeznaczoną dla innych celów niż budownictwo mieszkaniowe, np. działka z funkcją przemysłowo ? mieszkaniową;
f) dla której plan zagospodarowania utracił moc z dniem 31.12.2003 r., a w planie tym działkę określa się jako przeznaczoną pod budownictwo mieszkaniowe, istnieje studium w którym określa się działkę jako przeznaczoną dla innych celów niż budownictwo mieszkaniowe;
g) dla której plan zagospodarowania utracił moc z dniem 31.12.2003 r. a w planie tym działkę określa się jako przeznaczoną m. in. pod budownictwo mieszkaniowe np. działka z funkcją przemysłowo - mieszkaniową, istnieje stadium, w którym określa się działkę jako przeznaczoną dla innych celów niż budownictwo mieszkaniowe.

Porady prawne

Podatnik uważa, że w omawianej sytuacji zrealizuje wymieniony w ustawie cel także wówczas gdy uzyskane ze sprzedaży mieszkania środki przeznaczy na zakup działki, dla której opisano powyżej poszczególne warianty wskazujące możliwość jej zagospodarowania.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań ? Nowe Miasto zważył, co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z treści zacytowanego przepisu jednoznacznie wynika zasada powszechności przedmiotowej opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest w szczególności odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. ustala, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jest wolny od podatku w części wydatkowanej m. in. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zamiarem podatnika jest spożytkowanie środków uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na zakup gruntu przeznaczonego pod budowę budynku mieszkalnego. Jednocześnie wątpliwości podatnika budzi okoliczność czy rzeczony warunek zostanie spełniony także wówczas gdy plan zagospodarowania przestrzennego lub ewentualnie studium zagospodarowania przestrzennego (w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego) niejednoznacznie określają przeznaczenie takiego terenu.

Analiza przytoczonego art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) wskazuje, że warunkiem zwolnienia od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest tylko jego wydatkowanie na ściśle określony w ustawie cel, w tym m.in. na nabycie w kraju gruntu (udziału w gruncie) albo prawa wieczystego użytkowania gruntu (udziału w takim prawie) przeznaczonego pod budowę budynku mieszkalnego. Należy zwrócić uwagę, iż celem ustawodawcy było zachęcenie podatników do przeznaczenia części dochodów na cele związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych. W celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego podatnik winien zatem całość, czy część środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych wydatkować na preferowany przez ustawodawcę cel i uczynić to w określonym w ustawie czasie. Skoro ustawodawca używa sformułowania, iż grunt ma być zakupiony pod budowę budynku mieszkalnego, to przeznaczenie gruntu na ten cel winno być możliwe w chwili dokonania wydatku. Przeznaczenie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego nie może wynikać wyłącznie z zamiaru nabywającego ten grunt podatnika, ale o przeznaczeniu takim decyduje jednoznacznie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (a w przypadku braku jego opracowania studium zagospodarowania przestrzennego przewidujące możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która może być postrzegana przez pryzmat aktu zawierającego szczegółową informację o terenie, a ściślej o możliwych sposobach jego zagospodarowania), z którego winno wynikać, że grunt ten znajduje się na obszarach określonych jako przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową służącą zaspokojeniu potrzeb wspólnoty samorządowej.

Istotnym jest, że ustawa podatkowa nie odwołuje się w tym zakresie do przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, jednakże skoro wymaga poniesienia wydatków na określony, preferowany przez ustawodawcę cel, to cel ten musi być możliwy do spełnienia w chwili dokonania zakupu. Intencją ustawodawcy było bowiem zwolnienie z opodatkowania przychodów wydatkowanych na grunty przeznaczone pod budowę budynków mieszkalnych, a nie na grunty z takiego przeznaczenia wyłączone. Zasadniczym jest zatem fakt, by w chwili zakupu gruntu możliwe jest wykorzystanie go dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych podatnika, a więc w omawianym przepisie wyraźnie chodzi o grunt który w dacie nabycia nadaje się do zabudowy budynkiem mieszkalnym. Obecne i późniejsze zmiany przeznaczenia nabytego gruntu poczynione w wyniku zmiany planu zagospodarowania przestrzennego nie mogą wpływać na ustalenie charakteru (przeznaczenia) tego gruntu w chwili poniesienia wydatku na jego zakup.

Reasumując, jeżeli z planu zagospodarowania przestrzennego lub studium zagospodarowania przestrzennego wynika swoista dwoistość sposobów wykorzysta gruntu, np. funkcja przemysłowo ? mieszkalna, umotywowanym stają się wątpliwości czy podatnik rzeczywiście wykorzysta nabytą nieruchomość pod cele mieszkalne a nie przemysłowe. Stąd zasadnym jest stwierdzenie, iż w przedstawionym stanie faktycznym o prawidłowym spełnieniu warunków z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych decyduje jednoznaczne określenie możliwości wykorzystania zakupionego gruntu na cel mieszkalny. Wobec tego zasadnym jest stanowisko podatnika uznać jednoznacznie za prawidłowe w punktach a) i c). W stosunku do pozostałych zagadnień stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika