Czy rodzic może rozliczyć się za rok 2007 w sposób preferencyjny przewidziany dla osób samotnie (...)

Czy rodzic może rozliczyć się za rok 2007 w sposób preferencyjny przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko, w sytuacji gdy dziecko w tym roku ukończy naukę?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka jest wdową samotnie wychowująca syna. W roku 2007 jej syn kończy naukę na studiach wyższych. W tym też roku pobierać będzie rentę rodzinną, a jego ewentualne dochody nie powinny spowodować obowiązku podatkowego.

Wnioskująca zwraca się z zapytaniem czy w związku z ukończeniem nauki przez syna może ona rozliczyć się za rok podatkowy 2007 r. w preferencyjny sposób dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Podatniczka uważa, że w omawianej sytuacji może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Porady prawne

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań ? Nowe Miasto zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci do ukończenia 25 lat uczące się szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub przepisach ? Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku ? podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Ustęp 5 art. 6 precyzuje, że za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa się rodzica albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką rozwodnikiem, albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Jeżeli więc syn nie osiągnął w 2007 r. żadnych dochodów, z wyjątkiem dochodów, w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku dochodowego (w 2007 r. jest to kwota 3.013,00 zł) lub rzeczonej renty rodzinnej, to Podatniczka ma prawo do rozliczenia podatku dochodowego za 2007 r. na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt, iż syn Podatniczki ukończył naukę w ciągu roku podatkowego, jest bez znaczenia przy ocenie prawa do możliwości wspólnego rozliczenia podatku za ten rok. Przepis wyraźnie wskazuje, iż prawo do łącznego rozliczenia przysługuje osobom wychowującym w roku podatkowym (bez zastrzeżenia, że przez okres całego roku kalendarzowego) dziecko uczące się, które nie ukończyło 25 lat.

Ponadto powołany przepis art. 6 ust. 4 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi o osobach wychowujących samotnie dzieci ?w roku podatkowym?, a nie ?przez cały rok podatkowy?.
Zatem wystarczy, aby stan taki zaistniał w ciągu roku, a nie trwał przez cały rok. W związku z powyższym, jeżeli Podatniczka spełnia warunki określone w ustawie, to pomimo, iż była osobą samotnie wychowującą dziecko przez część roku podatkowego uzyskane w 2007 roku dochody można opodatkować na preferencyjnych zasadach jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Należy tu zaznaczyć, że preferencje przewidziane dla samotnych rodziców są prawem, a nie obowiązkiem podatnika, ale prawo to przysługuje w ustawowym terminie do złożenia zeznania podatkowego ? art. 6 ust. 10 ustawy.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika