Czy w przypadku osiągania przychodów z najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek wspólny małżonków, (...)

Czy w przypadku osiągania przychodów z najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek wspólny małżonków, limit przychodów opodatkowanych stawką 8,5% dotyczy każdego z małżonków oddzielnie w sytuacji, gdy przychody opodatkowane są przez jednego z małżonków?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnicy są małżonkami pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa i osiągają przychody z najmu opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 12 ust.1 pkt 3 lit.a) ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ryczałt od przychodów z najmu wynosi 8,5% do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 tys. euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.

Porady prawne

Ustawodawca pozostawia małżonkom osiągającym przychody z najmu możliwość wyboru sposobu opodatkowania tego przychodu. Zgodnie bowiem z przepisami art. 12 ust. 6-8 w/w ustawy, przychody z najmu małżonków są dzielone proporcjonalnie między nich i u każdego opodatkowane odrębnie, chyba, że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 12 ust. 11 powyższej ustawy, w przypadku osiągania przez małżonków przychodów z najmu (art. 6 ust. 1a), kwota przychodów określona w ust. 1 pkt 3 lit.a), tj. granica wysokości przychodów opodatkowanych stawką ryczałtu 8,5%, stanowiąca równowartość 4.000 euro, dotyczy łącznie obojga małżonków.

Zatem w opisanej sytuacji podatnikom przysługuje jeden wspólny limit dotyczący przychodów z najmu opodatkowanych stawką 8,5% do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika