Czy osoba niepełnosprawna ma prawo odliczyć wydatki na zakup telefonu komórkowego oraz dojazdy do (...)

Czy osoba niepełnosprawna ma prawo odliczyć wydatki na zakup telefonu komórkowego oraz dojazdy do pracy własnym samochodem w ramach ulgi na rehabilitację?

Pismem z dnia 26.03.2007 r. Podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zarówno Podatnik jak i małżonka są osobami głuchoniemymi o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (II grupa inwalidzka).
Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu między innymi wydatków na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Za taki wydatek uznać można w przypadku Podatników zakup telefonów komórkowych, ponieważ zasadą podstawową jest związek pomiędzy przedmiotem / sprzętem a określoną konkretną niesprawnością.

Porady prawne

Wydatki te będą podlegały odliczeniu, jeżeli nie zostaną sfinansowany ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu, albo nie zostaną zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Wysokość powyższych wydatków ustala sie na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Jak wynika z art. 26 ust. 7a pkt 14 w/w ustawy podatnik może skorzystać również z odliczeń od dochodu z tytułu używania samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczanej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczaną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne -w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł. Z pisma Podatnika wynika, że dojazd do pracy uważa On za formę rehabilitacji. Z załączonego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wynika że Podatnik nie wymaga korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji tj między innymi rehabilitacji świadczonej przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.
W ustawie o PIT brak jest definicji pojęć rehabilitacja i rehabilitacja lecznicza . Tym samym organ podatkowy posłużył się definicją zawartą w Słowniku wyrazów obcych. Przez rehabilitację rozumie się przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych. Rehabilitacja lecznicza zaś to połączenie leczenia z postępowaniem usprawniającym , które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne , wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię.
Mając na uwadze opisany stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że wydatki poniesione przez Podatnika jako osobę niepełnosprawną na dojazd do pracy własnym samochodem osobowym nie uprawniają do skorzystania z wyżej opisanej ulgi.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa Pan , że z wyżej opisanej ulgi rehabilitacyjnej skorzystać może również małżonka. Warunkiem skorzystania z odliczenia od dochodu z tytułu wydatków na wskazane cele rehabilitacyjne jest:
#61548; zaliczenie osoby do I lub II grupy inwalidzkiej,
#61548; faktyczne ponoszenie wydatków w związku z koniecznym przewozem wyłącznie na niezbędne zabiegi leczniczo -rehabilitacyjne,
#61548; samochód osobowy musi stanowić własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej.
Tylko spełnienie wszystkich warunków jednocześnie uprawnia podatnika do skorzystania z cytowanej wyżej ulgi na dojazd własnym samochodem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny opisany we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika