Czy darowizna udziałów w spółce cywilnej spowoduje obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Czy darowizna udziałów w spółce cywilnej spowoduje obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Ze złożonego przez Podatnika wniosku wynika, iż Podatnik prowadzi działalność od marca 2003r. w formie spółki cywilnej, w skład której wchodzi trzech udziałowców. Spółka zamierza dokonać zmiany wspólników, która przebiegałaby dwuetapowo. W pierwszym etapie dotychczasowi wspólnicy darują część swoich udziałów swoim małżonkom , zwiększając liczbę udziałowców spółki do sześciu. Miesiąc później dotychczasowi wspólnicy darują resztę swoich udziałów swoim małżonkom, co oznacza całkowite wycofanie swoich udziałów w tej spółce przez dotychczasowych wspólników.

Zapytanie Podatnika dotyczy następującej kwestii: Czy w/w darowizna udziałów spowoduje obowiązek zapłaty podatku od od spadków i darowizn ?

Porady prawne

W ocenie Podatnika taka darowizna będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn jeśli w terminie miesiąca od dokonaniania tej czynności powiadomią o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego składając formularz SD-Z1. Podatnik powołuje się przy tym na art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz.U. z 2004r. Nr 142 , poz. 1514 ze zm.) zgodnie z którym zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowyh właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej ma być kolejno prowadzona w składzie 3-osobowym, 6-osobowym, 3-osobowym, przy czym zmiana wspólników na nastąpoć w wyniku darowizn udziałów na rzecz wspólmałżonków. Istotę spółki cywilnej regulują przepisy Kodeksu cywilnego ( art. 860-875 K.c. ). Spółka cywilna w rozumieniu art. 860 kodeksu cywilnego stanowi stosunek obligacyjny oparty na umowie, w której wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przez działnie w sposób oznaczony, a w szczególności przez wniesienie wkładów. W czasie trwania spółki cywilnej jej majątek jest odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników i ma charakter współwłasności łącznej. Majątek ten stanowią rzeczy objęte umową (wniesione wkłady) lub nabyte na rzecz spółki w późniejszym okresie. Każdy wspólnik jest zatem współwłaścicielem majątku jako całości, jak też każdej rzeczy i praw tworzących tę całość. Współwłasność łączna oznacza niepodzielność majątku i tego konsekwencją jest jego nienaruszalność. To oznacza, że wspólnik nie może rozporządzić ani udziałem w tym majątku, ani udziałem w poszczególnych jego składnikach ( art. 863 § 1 kodeksu cywilnego ), np.w drodze darowizny. Ustanie zasady niepodzielności oraz nieoznaczenia wysokości wkładów, następuje w odniesieniu do konkretnego wspólnika dopiero z chwilą jego wystąpienia ze spółki, a w stosunku do wszystkich wspólników z chwilą rozwiązania spółki.

Z powyższego wynika, iż do momentu rozwiązania spółki nie może żaden ze wspólników rozporządzić swoim udziałem stanowiącym majątek spółki poprzez darowiznę na rzecz każdego małżonka wspólników.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika