Czy:1.nieodpłatna umowa zwolnienia z długu podlega podatkowi od spadków i darowizn? 2. w jaki sposób (...)

Czy:1.nieodpłatna umowa zwolnienia z długu podlega podatkowi od spadków i darowizn? 2. w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania tej czynności prawnej w przypadku gdyby umowa ta podlegała powyższemu podatkowi?

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskującego wynika, iż strony, które wiąże umowa dożywocia, pragną zawrzeć umowę, w której dożywotnik (wierzyciel) zwolni bezpłatnie osobę, która nabyła nieruchomości na podstawie umowy dożywocia (dłużnika) z długu wynikającego z tej umowy dożywocia (a więc obowiązku utrzymania, opieki itp.). Dożywotnik ma 84 lata.

Zdaniem płatnika bezpłatna umowa zwolnienia z długu nie podlega podatkowi od darowizny.

Stanowisko płatnika jest słuszne.

Porady prawne

Przepisy art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zawierają katalog tytułów na podstawie których nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych podlega podatkowi od spadków i darowizn. Jest to katalog zamknięty i nie może być interpretowany rozszerzająco. Umowa zwolnienia z długu nie jest wymieniona wśród tytułów nabycia podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Nie można jej również zakwalifikować jako umowy darowizny ponieważ w myśl art. 888 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna stanowi zatem przesunięcie majątkowe z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Zwolnienie dłużnika z długu polegającego na obowiązku utrzymania oraz opieki nad dożywotnikiem nie może być uznane za darowiznę w rozumieniu art. 888 kodeksu cywilnego ponieważ dożywotnik, który zamierza zwolnić zobowiązanego z długu nie dokonuje przesunięcia ze swojego majątku do majątku dłużnika.

Zatem w przypadku zawarcia wyżej wymienionej umowy nie będzie ona stanowiła przedmiotu opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn

Powyższej interpretacji dokonano biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień jej dokonania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika