Kto może odliczyć odsetki od kredytu w przypadku, gdy kredyt na rozbudowę budynku mieszkalnego udzielony (...)

Kto może odliczyć odsetki od kredytu w przypadku, gdy kredyt na rozbudowę budynku mieszkalnego udzielony został czterem osobom?

Podatnik zwrócił się o interpretację w zakresie prawa do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na rozbudowę budynku mieszkalnego. Wnioskodawca wskazał, iż na podstawie Decyzji Starosty Powiatowego uzyskał wraz z żoną pozwolenie na budowę obejmujące rozbudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Inwestycja powyższa została sfinansowana ze środków uzyskanych na podstawie umowy kredytu mieszkaniowego WŁASNY KĄT hipoteczny, w której jako cel wskazano rozbudowę domu jednorodzinnego z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb własnych. Jak wynika z umowy kredytu mieszkaniowego, kredyt został udzielony czterem osobom. Wnioskodawca planuje zakończyć inwestycję w grudniu bieżącego roku.

Porady prawne

Podatnik wyraża wątpliwość ?... który z podatników może dokonać odliczenia ? czy każdy w 1/4, czy też każda z osób całość kwoty faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek?.Zdaniem wnioskodawcy, ma on możliwość odliczenia faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szamotułach udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1) budową budynku mieszkalnego, albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4) nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne lub przebudowa (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Warunki korzystania z przedmiotowej ulgi określone zostały w przepisach art. 26b ust. 2 ? 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, iż jeżeli z umowy kredytu budowlano ? hipotecznego wynika, iż kredytobiorcą jest więcej niż jedna osoba i każda odpowiada solidarnie za spłatę zadłużenia (w tym odsetek), w związku z tym prawo do przedmiotowych odliczeń na podstawie art. 26b ust. 1 powołanej ustawy przysługuje temu kredytobiorcy (współkredytobiorcy), który faktycznie dokonał spłaty odsetek od udzielonego kredytu, pod warunkiem spełnienia pozostałych obowiązków (warunków) wynikających z ustawy o podatku dochodowym oraz posiada dowód dokumentujący spłaty odsetek, wystawiony przez bank na imię i nazwisko podatnika (np. przelew, wyciag operacji bankowych itp.).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika