Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłaty za użytkowanie wieczyst

Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłaty za użytkowanie wieczyst

W dniu 14.02.06r. wpłynął do organu podatkowego wniosek dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.

Ze złożonego przez Podatnika wniosku wynika, iż zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004r., Nr 261, poz. 2603 ze zm.) pobiera opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa, która w ewidencji gruntów została sklasyfikowana jako 'tereny przemysłowe'. Pobieranie opłat z ww tytułu należy do zadań starosty reprezentującego Skarb Państwa. Przedmiotowa nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste Podmiotowi, który jest obecnie jej użytkownikiem na podstawie decyzji Wojewody Poznańskiego z dnia 28 października 1992r..

Porady prawne

Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłaty za użytkowanie wieczyste.

W ocenie Podatnika z uwagi na to, iż oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste nastąpiło w drodze decyzji, pobieranie opłaty rocznej z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie sie przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art.7 ust.1 ustawy o VAT), towarem zaś w świetle ww ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art.2 pkt 6 ustawy o VAT). Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji towarów. Zgodnie jednak z art.8 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, która nie stanowi dostawy towarów, w związku z tym oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste stanowi w świetle ustawy o VAT usługę. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste stanowi zatem czynność podlegająca działaniu ustawy o VAT.

Podatnik w złożonym wniosku wskazuje, iż pobieranie opłat z tytułu użytkowania wieczystego należy do zadań starosty reprezentującego Skarb Państwa. Zgodnie z §8 ust.1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zasadniczą kwestią jest zatem forma nawiązania stosunku prawnego łączącego strony. Z uwagi na to, iż jak wynika z wniosku oddanie nieruchomości obecnemu użytkownikowi wieczystemu w użytkowanie nastąpiło w drodze decyzji, Starostwo Powiatowe korzysta w tym zakresie ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w §8 ust.1 pkt 13 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów.

W ocenie organu podatkowego opłaty za wieczyste użytkowanie w niniejszej sprawie nie podlegają opodatkowaniu wg stawki podatku od towarów i usług 22% (art.41 ust.1 ustawy o VAT).

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy ocenia stanowisko Podatnika w powyższej sprawie jako prawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika i stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika