Czy od podstawy opodatkowania można odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne poniesione na zakup urządzenia (...)

Czy od podstawy opodatkowania można odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne poniesione na zakup urządzenia do światłoterapii?

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn .zm. /, Dyrektor Izby Skarbowej zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 27.06.2005 r. nr DD/406-21/05 wydane w trybie art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na cele rehabilitacyjne poniesionych na zakup urządzenia do światłoterapii.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Wnioskiem złożonym w dniu 29.04.2005 r. Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych za zakup urządzenia do światłoterapii BIO-V za cenę 2.640,00 zł. Zdaniem Podatniczki wydatek ten podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Do wniosku zostały dołączone:
- orzeczenie Obwodowej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia z dnia 14.01.1985 r. o zaliczeniu Podatniczki do III grupy inwalidów,
- zaświadczenie lekarskie wystawione w dniu 1.04.2005 r. przez lekarza medycyny, stwierdzające iż Podatniczka powinna korzystać z urządzenia do światłoterapii w celu rehabilitacji narządów ruchu.

Postanowieniem z dnia 27.06.2005 r. nr: DD/406-21/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał za nieprawidłowe stanowisko Podatniczki wskazując jako podstawę prawną rozstrzygnięcia art. 26 ust.7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według tego przepisu za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na ?zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego'. Naczelnik Urzędu Skarbowego uznając zakupione urządzenie do światłoterapii jako sprzęt ogólnego użytku, przeznaczony do korzystania przez nieokreślony krąg osób, nie wykazujące cech indywidualnego przeznaczenia i niezbędności w rehabilitacji, odmówił na podstawie w/w art. 26 ust.7a pkt 3 prawa do odliczenia od dochodu wydatku na jego nabycie .

Po przeanalizowaniu udzielonej przez organ I instancji odpowiedzi, stwierdzam, iż warunek odnośnie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne w myśl art. 26 ust.7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został spełniony ponieważ Podatniczka posiada orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach i według przedłożonego zaświadczenia lekarskiego powinna korzystać z urządzenia do światłoterapii w celu rehabilitacji narządów ruchu. Odnośnie spełnienia warunku zawartego w art. 26 ust.7a updf dotyczącego uznania wydatków za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, należy uznać urządzenie do światłoterapii jako urządzenie techniczne - a nie indywidualny sprzęt (przybory, akcesoria) - niezbędne w rehabilitacji Podatniczki wnioskującej o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wobec ustalonego stanu faktycznego stwierdzam, że postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 27.06.2005 r. nr DD/406-21/05 rażąco narusza prawo, dlatego też na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zmieniam go niniejsza decyzją.

Niniejsza decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika - art. 14?b? § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika