Czy w spółce użyteczności publicznej wystąpią świadczenia częściopwo nieodpłatne z tyt. dzierżawienia (...)

Czy w spółce użyteczności publicznej wystąpią świadczenia częściopwo nieodpłatne z tyt. dzierżawienia środków trwałych od jednostek samorządu terytorialnego i czy podlegają one wyłączeniu z przychodu na podstawie art. 12, ust. 1, pkt 2?

Zdaniem Spółki wysokość czynszu jest adekwatna do jego wartości użytkowej, nie powoduje nadmiernego obciążenia kosztów świadczonych usług i nie powoduje nieuzasadnionego wzrostu cen za odprowadzenie ścieków, w związku z czym nie można mówić o świadczeniach częściowo nieodpłatnych, a jako nieodpłatne wyłączone są z ustalania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Zasady ustalania wartości świadczeń częściowo odpłatnych reguluje ust. 6a art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nakazujący do określenia wartości tych świadczeń stosować zasady określone w ustępie szóstym, zgodnie z którym wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się:
  1. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu - w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu,
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czsu i miejsca udostępnienia.
    Wartość świadczeń ustaloną wg. w/w zasad należy zestawić następnie z odpłatnością faktycznie poniesioną przez podatnika.

Stosowanie powyższego przepisu napotyka na określone trudności z uwagi na to, iż często ma miejsce sytuacja, gdy w danej miejscowości, w dacie wykonania świadczenia, ilość odpłatnych transakcji użyczenia określonego rodzaju środków trwałych jest znacznie ograniczona lub w ogóle nie występuje. Z uwagi na szczególny charakter niektórych obiektów , urządzeń i faktyczny brak rynku (popytu i sprzedaży) można przyjąć, iż cena rynkowa, która z zasady powinna zapewnić pokrycie co najmniej kosztów danego rodzaju działalności, nie powinna być niższa od kwoty odpisów amortyzacyjnych, jakie przypadałyby na okres nieodpłatnego używania przedmiotowego środka trwałego. Biorąc pod uwagę, że to podmiot decyduje o metodach amortyzacji środków trwałych, dla określenia wielkości amortyzacji, a następnie przychodu, należałoby posługiwać się podstawowymi stawkami amortyzacji.

Porady prawne

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Spółka wskazała, iż wysokość płaconego przez nią czynszu dzierżawnego jest adekwatna do wartości użytkowej dzierżawionych środków trwałych. Jeżeli oznacza to, że tak ustalona wysokość czynszu pokrywa przynajmniej wielkość odpisów amortyzacyjnych tych środków, to w takiej sytuacji nie ma podstaw do ustalania u podatnika przychodu z tyt. otrzymanych świadczeń częściowo nieodpłatnych.

Stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Zatem, u wnioskującej Spółki, prowadzącej działalność w zakresie dostawy wody, odprowadzania i oczyszczania ścieków, będącej spółką użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego, przychód zarówno z tyt. nieodpłatnych jak i częściowo odpłatnych świadczeń określonych w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o p.d.o.p. nie powstaje.

Informacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania i jest wiążąca dla właściwego organu podatkowego i organu kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia, lub zmiany przepisów prawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika