Czy udzielenie przez spółdzielnię mleczarską pożyczek dostawcom mleka na prowadzenie lub rozpoczecie (...)

Czy udzielenie przez spółdzielnię mleczarską pożyczek dostawcom mleka na prowadzenie lub rozpoczecie działalności gospodarczej jest zwolnione z podatku od czynnosci cywilnoprawnych na podstawie z art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.)?

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca, udziela pożyczek ze środków obrotowych oraz z Funduszu Rozwoju Bazy Surowcowej i Skupu Mleka, który to fundusz został utworzony ze składek dostawców mleka w latach ubiegłych (do roku 2001). Pożyczki udzielane są dostawcom mleka, którzy są jednocześnie członkami Spółdzielni, jak i dostawcom, którzy nie są Jej członkami. Spłata pożyczki następuje w okresie jednego roku. Beneficjentami pożyczek są rolnicy indywidualni i osoby prawne. Wnioskująca oświadczyła, że pożyczki udzielane są na prowadzoną działalność lub na jej rozpoczęcie tj.:

#61485; zakup krów mlecznych,

Porady prawne

#61485; zakup kwoty mlecznej,

#61485; zakup sprzętu rolniczego (schładzalniki do mleka, ciągniki rolnicze),

#61485; dofinansowanie do budowy obory lub zakup gruntu,

#61485; zakup pasz lub nawozów,

#61485; inne związane z rolnictwem.

Zdaniem Spółdzielni, zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.), przedmiotowa czynność jest zwolniona z tego podatku.

#61485; art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.), zgodnie z którym podatkowi podlegają umowy pożyczki,

#61485; art. 9 pkt 10 lit. g przywoływanej ustawy, który stanowi, iż zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki,

#61485; art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stanowiący, iż ilekroć w ustawie mowa jest o działalności gospodarczej - rozumie się przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców,

#61485; art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), który stanowi, iż działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych, stosownie do przepisu art. 9 pkt 10 lit. g, zwalnia z opodatkowania pożyczki udzielane na prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy.

Powyższy przepis nie wprowadza ograniczeń zakresu zwolnienia ze względu na rodzaj podmiotów będących stronami umowy, wprowadza jednak dwa warunki zwolnienia:

a) przeznaczenie pieniędzy na pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem działalności gospodarczej pożyczkobiorcy,

b) wykorzystanie pieniędzy na powyższe cele w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Zaznaczyć należy także, iż powyższe przesłanki muszą zostać przez podatnika udokumentowane.

Pojęcie działalności gospodarczej, zdefiniowane zostało w przepisach art. 3 pkt 9 ustawy Ordynacja podatkowa, jak również w art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zatem działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu i hodowli zwierząt należy zaliczyć do szeroko pojętej działalności gospodarczej.

Przez pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej należy rozumieć wszelkiego rodzaju wydatki związane z taką działalnością. W związku z powyższym, pożyczki udzielane na sfinansowanie zakupu krów mlecznych, kwoty mlecznej, sprzętu rolniczego (schładzalniki do mleka, ciągniki rolnicze), dofinansowanie do budowy obory lub zakup gruntu, pasz lub nawozów oraz inne związane z rolnictwem, jeżeli tylko związane są z działalnością zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, to korzystają one ze zwolnienia przewidzianego w przepisie art. 9 pkt 10 lit g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W momencie udzielenia pożyczki musi być określone przeznaczenie środków pieniężnych stanowiących jej przedmiot. Strony winny wyraźnie oświadczyć, iż przedmiot takiej umowy będzie przeznaczony na cele określone w komentowanym przepisie.

W przedmiotowej sprawie, Wnioskująca wyjaśniła, iż ww. pożyczki są wykorzystywane w okresie jednego roku, tj. spełniła przesłankę, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Wobec powyższego, opierając się na stwierdzeniach Wnioskującej (powyżej przedstawionych) uznać należy, iż spełnione zostały wszelkie warunki niezbędne do skorzystania ze zwolnienia, przewidzianego w przepisach art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie, z uwagi na przywołane powyżej przepisy prawa podatkowego, Wnioskująca zobligowana jest do udokumentowania zrealizowania wymogów z regulacji tych wynikających.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika