Czy od zawartej i wykonanej poza terytorium Polski umowy pożyczki, firma polska będąca pożyczkodawcą, (...)

Czy od zawartej i wykonanej poza terytorium Polski umowy pożyczki, firma polska będąca pożyczkodawcą, powininna zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w Polsce, jeżeli przedmiot tej umowy w chwili zawierania umowy znajdował sie zagranicą?.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka na podstawie umowy pożyczki przekazała podmiotowi zagranicznemu w Austrii, będącemu udziałowcem Spółki, pożyczkę w walucie EUR na cele związane z działalnością gospodarczą. Umowa pożyczki została zawarta w kraju Pożyczkobiorcy - Austrii. Spółka dokonywała przelewu pożyczki z posiadanego rachunku bankowego znajdującego się również w Austrii. Wnioskująca dodatkowo informuje, iż środki znajdujące się na tymże rachunku bankowym nie pochodziły z Polski.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy od zawartej i wykonanej poza terytorium Polski umowy pożyczki, powininna zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w Polsce.

Porady prawne

Zdaniem Wnioskującej, Spółka powinna od wykonanej umowy pożyczki zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w Polsce.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do treści art. 1 ust. 4 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity w Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 z późn zm.), podatkowi od czynności cywilnoprawnej podlegają czynności - enumeratywnie wymienione w art.1 ust. 1 pkt 1 (w tym umowy pożyczki) - jeżeli ich przedmiotem są:

1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej;

2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej.

W myśl art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.), przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

W doktrynie cywilistycznej dominuje pogląd, iż pieniądze, będące obiegowym środkiem płatniczym są rzeczami sui generis. Nie mają one co prawda samoistnej wartości wynikającej z ich właściwości fizycznych, lecz z określenia i gwarancji jakie im zapewnia państwo, stanowią szczególny rodzaj rzeczy.

W przedmiotowej sprawie Wnioskująca podnosi, iż podpisała umowę pożyczki pieniędzy, które nie pochodziły z Polski i znajdowały się na rachunku bankowym w Austrii. W związku z tym przedmiot umowy pożyczki znajdował się poza terytorium Rzeczpospolitej Polski. Nie spełniony zatem został warunek określony w przywołanych przepisach art. 1 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy.

Jednocześnie regulacja ww. art. 1 ust 4 pkt 2 przywołanej ustawy, stanowi, iż podatkowi podlegają m. in. rzeczy znajdujące się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, ale koniecznym jest spełnienie się łącznie dwóch przesłanek:

a) nabywca rzeczy posiada miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b) czynność została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystarczy, iż jedna z ww. przesłanek nie zostanie spełniona, a czynność cywilnoprawna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przedmiotowym stanie faktycznym Wnioskująca co prawda nie określiła siedziby nabywcy pieniędzy, jednakże wskazała, iż przedmiotowa czynność cywilnoprawna została dokonana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (umowę zawarto w Austrii).

Uwzględniając zatem przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny oraz biorąc pod uwagę przywołane regulacje prawa podatkowego stwierdzić należy, iż dokonana przez Podatnika czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika