Jaką stawką VAT powinny być opodatkowane usługi kontroli jakości wyrobów z drewna dla kontrahenta (...)

Jaką stawką VAT powinny być opodatkowane usługi kontroli jakości wyrobów z drewna dla kontrahenta z zagranicy.

W przedmiotowym wniosku Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką stawką VAT powinny być opodatkowane usługi kontroli jakości wyrobów z drewna dla kontrahenta z zagranicy. Usługi wykonywane są na terenie Polski, lub na terenie kraju kontrahenta z zagranicy. Podatnik zaklasyfikował swoje usługi do PKWiU 74.30.12 - usługi w zakresie badań i analiz właściwości fizycznych.

Podatnik zajął stanowisko, że w ww. przypadku powinien wystawiać faktury dla kontrahenta z zagranicy nie opodatkowując ich, ponieważ obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy usługi.

Zgodnie z art.27 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz.535 ze zm.) - dalej: ustawa o VAT, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust.4, są świadczone na rzecz:1)osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub2)podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługęmiejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Porady prawne

Art.27 ust.4 pkt 3 cyt. ustawy o VAT stanowi, że ust.3 stosuje się do usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynku i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) ? z zastrzeżeniem ust.2 pkt1; w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3); przetwarzania danych i dostarczania informacji; tłumaczeń.

Z powyższego wynika, że przy ww. usługach świadczonych dla podmiotów wymienionych w art.27 ust.3 ustawy o VAT, polegających na kontroli jakości zaklasyfikowanych do PKWiU 74.30.12, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania, co oznacza w niniejszej sprawie, że usługi te nie podlegają opodatkowaniu w kraju.

Powyższe usługi powinny być dokumentowane zgodnie z § 9 ust.1 i 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Z 2005r. Nr 95, poz.798).

Zgodnie z § 9 ust.1 cyt. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:1)imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;2)numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;3)dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako 'FAKTURA VAT'; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;4)nazwę towaru lub usługi;5)jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;6)cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);7)wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);8)stawki podatku;9)sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;10)kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;11)wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;12)kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Faktury wystawiane przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, świadczących usługi określone w art. 27 ust. 3 lub w art. 28 ust. 3,4, 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają adnotację, iż podatek rozlicza nabywca (§ 9 ust.15 cyt. rozporządzenia).

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika