Czy zwrot nakładów poniesionych na modernizację obcego środka trwałego, lecz niezamortyzowanych (...)

Czy zwrot nakładów poniesionych na modernizację obcego środka trwałego, lecz niezamortyzowanych podlega opodatkowaniu?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonała inwestycji w obcym środku trwałym ? nieruchomości będącej przedmiotem umowy najmu na czas nieokreślony. Zgodnie z zapisem umowy najmu wydzierżawiający ? w przypadku jej rozwiązania ? może zatrzymać ulepszenia i wówczas dokona zwrotu dzierżawcy tj. Spółce poniesionych nakładów w części niezamortyzowanej. Podatnik podnosi, że gdy nakład był ponoszony to nie wiązało się to z żadnym nakładem wzajemnym ze strony wydzierżawiającego. W przypadku Spółki, wydzierżawiający wyraził jedynie zgodę na modernizację. Wiąże się to z przysporzeniem majątkowym po jego stronie a nie z usługą wykonywaną przez Spółkę. Korzyści z tytułu poniesienia nakładów uzyskuje Spółka ( korzysta z lokalu w sposób jaki Jej odpowiada ).

Zdaniem Podatnika, otrzymany zwrot części nakładów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie stanowi, w ocenie Spółki, usługi lecz dotyczy tylko i wyłącznie zwrotu części poniesionych kosztów bezpośrednio związanych z prowadzeniem działalności.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zwrócił się o potwierdzenie prawidłowości stanowiska Spółki.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust. 1 ww. ustawy ).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Definicja świadczenia usług ma zatem charakter uzupełniający definicję dostawy towarów.

Zwrot nakładów następuje po zakończeniu umowy najmu i jest formą rozliczenia się pomiędzy wynajmującym a najemcą, z tytułu dokonania ulepszeń przedmiotu najmu. Dochodzi więc pomiędzy dwoma stronami do świadczeń wzajemnych, bezpośrednich i ekwiwalentnych w postaci zatrzymania przez wynajmującego ulepszeń, w zamian za zapłatę kwoty równej niezamortyzowanej części nakładów.

Podsumowując, zwrot nakładów stanowi świadczenie usług w rozumieniu art.5 ust.1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika