Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowo ustala obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego (...)

Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowo ustala obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku braku faktury od dostawcy unijnego a w oparciu o tzw. notę dostawy, zgodnie z przepisem art. 20 ust. 5 ustawy o VAT?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca otrzymuje od swojego dostawcy unijnego towary zgodnie z notą dostawy i fakturą proforma (brak faktury-rachunku). Nabycie to Spółka wykazuje jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy (zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług). Zdarzenie to dokumentowane jest fakturą wewnętrzną. Na koniec miesiąca Spółka sporządza zestawienie sprzedanych towarów od dostawcy unijnego, na podstawie którego, kontrahent wystawia Spółce fakturę (Consolidated invoice), w której powołuje się na noty dostawy np. na fakturze z m-ca grudnia od dostawcy unijnego znajduje się towar, który Wnioskująca otrzymała w sierpniu, wrześniu itd. i który to towar został przez Spółkę sprzedany (sprzedaż krajowa) w miesiącu grudniu, zgodnie ze sporządzonym zestawieniem. Otrzymanej faktury od kontrahenta unijnego Spółka nie wykazuje już jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż wykazała już WNT na podstawie noty dostawy, zgodnie z art. 20 ust. 5 ww. ustawy podatkowej. Spółka wyjaśniła, iż w momencie otrzymania towaru od kontrahenta niemieckiego dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel. Towar jest przyjmowany na magazyn a następnie sprzedawany odbiorcom jako własność Wnioskującej.

Porady prawne

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowo ustala obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku braku faktury od dostawcy unijnego a w oparciu o tzw. notę dostawy, zgodnie z przepisem art. 20 ust. 5 ustawy o VAT?

Zdaniem Spółki, wykazuje Ona prawidłowo wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na podstawie not dostawy, a fakturę, którą otrzymuje od kontrahenta unijnego po terminie, o którym mowa w art. 20 ust. 5 ww. ustawy, traktuje jedynie jako podstawę do płatności.

Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.

Ustosunkowując się do podniesionej kwestii, stwierdza się co następuje;

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.

Stosownie do art. 20 ust. 6 ww. ustawy, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymuje od kontrahenta unijnego towary zgodnie z notą dostawy i fakturą pro-forma. Dostawa nie jest udokumentowana fakturą.

Z uwagi na powiązanie momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów z wystawieniem faktury przez kontrahenta dokonującego dostawy (art. 20 ust. 6 ustawy podatkowej), należy stwierdzić, iż w przypadku gdy kontrahent Podatnika nie udokumentuje dokonanej dostawy fakturą, obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstaje u Wnioskującej zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy, tj. 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Natomiast, w sytuacji, gdy przed terminem określenia obowiązku podatkowego z tytułu dokonania dostawy, według zasady wynikającej z art. 20 ust. 5 ustawy, podatnik podatku od wartości dodanej dokonujący dostawy wystawi fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia.

Jednocześnie należy wyjaśnić, że wystawiane przez kontrahentów noty dostawy oraz faktury pro-forma mają głównie charakter informacyjny. Jednakże, zauważyć należy, iż ani przywoływana ustawa o podatku od towarów i usług, ani rozporządzenia wykonawcze do tejże ustawy, nie odnoszą się do terminu faktura pro-forma czy nota dostawy. Oznacza to zatem, że otrzymanie takiego dokumentu w zakresie podatku od towarów i usług, nie wywołuje skutków podatkowych.

Uwzględniając powyższe, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskie Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanowił, jak w sentencji

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika