Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w oparciu o przepisy art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o podatku (...)

Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w oparciu o przepisy art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług, import usług pośrednictwa finansowego będzie miał wpływ na ustalenie wskaźnika proporcji bazowej w rozumieniu powołanego art. 90 ustawy o VAT ?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zaciągnęła pożyczkę od podmiotu mającego siedzibę w innym niż Polska kraju członkowskim Unii Europejskiej, w związku z czym zobowiązana jest do zapłaty odsetek jako wynagrodzenia podmiotowi udzielającemu pożyczki. Czynność udzielenia przez pożyczkodawcę Spółce pożyczki za wynagrodzeniem, uznała Ona za usługę pośrednictwa finansowego wykonaną na Jej rzecz i rozpoznała u siebie import usług w rozumieniu ustawy VAT, przy zastosowaniu zwolnienia przedmiotowego.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w oparciu o przepisy art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług, import usług pośrednictwa finansowego będzie miał wpływ na ustalenie wskaźnika proporcji bazowej w rozumieniu powołanego art. 90 ustawy o VAT ?

Zdaniem Spółki, uwzględniając przepisy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik jest uprawniony do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego jedynie w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W opinii Wnioskującej, mając na uwadze przepisy art. 90 ust. 1-3 ww. ustawy, w celu prawidłowego ustalenia proporcji należy ustalić odpowiednie wartości obrotu. W tym celu należy posłużyć się definicją zawartą w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, iż podstawą opodatkowania ? z zastrzeżeniem m.in. art. 29 ust. 17 ustawy, jest obrót. Według Spółki, przy uwzględnieniu przepisu art. 29 ust. 17 ustawy, w przypadku importu usług podstawa opodatkowania określona została w oderwaniu od pojęcia ?obrót?. Podatek z tytułu importu usług jest ustalany od kwoty, którą nabywca płaci usługodawcy, a nie od kwoty, jaką otrzymuje nabywca usługi z tytułu wykonania czynności podlegających opodatkowaniu. Podatek z tytułu importu usług jest rozliczany niejako za usługodawcę. Spółka podkreśla, iż powyższe jest zgodne z postanowieniami VI Dyrektywy, w której przepisach wyraźnie odróżniono czynności wykonywane przez podatników występujących w takim charakterze, w związku z którymi powstaje obowiązek podatkowy, od osób zobowiązanych do zapłaty podatku. W opinii Spółki, powyższe powoduje, iż podstawa opodatkowania z tytułu importu usługi pośrednictwa finansowego nie jest objęta regulacją art. 90 ust. 3 ustawy, gdyż nie stanowi Jej obrotu. Zatem, do ustalania wskaźnika proporcji bazowej w oparciu o art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT nie bierze się pod uwagę kwot wykazywanych jako import usług pośrednictwa finansowego.

Ustosunkowując się do podniesionej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 90 ust.

1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w stosunku do towarów i usług które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. W myśl ust. 3 przywoływanego artykułu, proporcję o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności,w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 ww. ustawy).

Stosownie do przepisów art. 29 ust. 1 wskazywanej ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 9 ww. ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Stosownie zaś do art. 17 ust. 1 pkt 4 wskazywanej ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Podstawą opodatkowania w imporcie usług, w myśl art. 29 ust. 17 ww. ustawy, jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 lub wartość usługi - na podstawie odrębnych przepisów - zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca otrzymała pożyczkę od podmiotu mającego siedzibę w innym kraju unijnym, w związku z czym zobowiązana jest do zapłaty odsetek jako wynagrodzenia podmiotowi udzielającemu pożyczki, jednocześnie czynność udzielenia Jej pożyczki rozpoznała u siebie jako import usług w rozumieniu ustawy o VAT.

Mając na uwadze przywołane przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, stwierdzić należy, iż w przypadku importu usług podatek należny odprowadzany jest od kwoty, którą płaci nabywca niejako za usługodawcę , a nie w związku z otrzymywaną należnością wynikającą z tytułu wykonania czynności podlegających (bądź nie) opodatkowaniu. Powyższe, zdaniem tut. organu podatkowego powoduje, że kwota z tytułu importu usług nie jest objęta regulacją art. 90 ust. 2 i 3 przywoływanej ustawy podatkowej.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika