W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z następującymi (...)

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z następującymi pytaniami:- czy w pozycji opakowania zwrotne Spółka może w fakturze elektronicznej zastosować stawkę zwolnioną ? ZW ?- czy w przypadku zwrotu opakowań przez kontrahenta należy wykazać to zdarzenie z wartością ujemną w linii faktury ?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej dokumentowania na fakturze elektronicznej opakowań zwrotnych.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka na wniosek niektórych z kontrahentów, planuje podjąć z nimi współpracę w zakresie elektronicznej wymiany faktur za pośrednictwem EDI. W związku z powyższym, Spółka planuje powierzenie archiwizowania faktur elektronicznych stronie trzeciej, pośredniczącej w przesyłaniu komunikatów EDI - operator EDI. Przy czym komunikaty EDI przechowywane i wysyłane będą w innym formacie, niż ten użyty przez Spółkę. Przedmiotowe faktury przechowywane będą na terenie kraju.

Wnioskująca ma wątpliwości jak prawidłowo ująć w fakturze elektronicznej sprzedaż towaru w opakowaniu zwrotnym, przy założeniu pobrania uprzednio kaucji za opakowanie, a co za tym idzie nie wykazanie obrotu z tego tytułu. Komunikat opracowany przez polską organizację GS1 i obowiązujący jako krajowy standard EDI nie przewiduje miejsca na informację o pojemnikach zwrotnych pod fakturą, natomiast przewiduje umieszczenie opakowań zwrotnych tak jak towaru w linii faktury z wyróżnikiem opakowanie zwrotne. Krajowy standard EDI nie przewiduje możliwości zastosowania zapisu NP, czyli nie podlega opodatkowaniu.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z następującymi pytaniami:

- czy w pozycji opakowania zwrotne Spółka może w fakturze elektronicznej zastosować stawkę zwolnioną ? ZW ?

- czy w przypadku zwrotu opakowań przez kontrahenta należy wykazać to zdarzenie z wartością ujemną w linii faktury ?

Zdaniem Wnioskującej przywołującej treść § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w związku z niedostosowaniem standardu EDI w kwestii załączenia wyżej wspomnianych informacji jako informacji dodatkowej na fakturze elektronicznej, obrót opakowaniami może być wykazany w fakturze VAT w stawce zwolnionej. Co się tyczy zwrotu opakowań przez kontrahenta należy wykazać na fakturze wspomniane zdarzenie z wartością ujemną przy zastosowaniu stawki zwolnionej.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Zgodnie z art. 106 ust.

1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95 poz. 798 z późn. zm.), jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż.

Stosownie od § 19 ust. 2 ww. rozporządzenia, fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, o których mowa w ust. 1, wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60. dnia od dnia wydania opakowań.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005 r. Nr 133 poz. 1119), faktury wystawiane w formie elektronicznej przesyła się, w tym udostępnia, w tej formie odbiorcy oraz przechowuje się w tej formie przy zastosowaniu elektronicznych urządzeń do przetwarzania (łącznie z cyfrową kompresją) i przechowywania danych, z wykorzystaniem technik teletransmisji przewodowej, radiowej, technologii optycznych lub innych elektromagnetycznych środków.

Stosownie do § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia, faktury korygujące oraz duplikaty faktur do faktur wystawianych i przesyłanych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie.

Zgodnie zaś z § 5 ust. 2 cyt. rozporządzenia, w przypadkach gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawianie i przesłanie dokumentu, o którym mowa w ust. 1, w formie elektronicznej, w szczególności w przypadku cofnięcia przez odbiorcę faktur zgody na ich wystawianie i przesyłanie w formie elektronicznej, podatnik wystawia ten dokument w formie papierowej, zamieszczając na nim adnotację, że odpowiednio faktura korygująca lub duplikat faktury dotyczy faktury wystawionej w formie elektronicznej.

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu zauważa, iż faktura VAT zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej jest dokumentem odzwierciedlającym zdarzenia gospodarcze podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub ewentualnie nie podlegające temu podatkowi, w związku z czym winna ona wiernie odzwierciedlać owe zdarzenia. Dlatego nie można zgodzić się z Podatnikiem, iż prawidłowym będzie wykazanie na fakturze opakowań zwrotnych od sprzedawanych towarów jako zwolnionych z podatku od towarów i usług podczas gdy opakowania te nie podlegają podatkowi od towarów i usług.

Umieszczania takiej nieprawidłowości nie może być tłumaczone problemami wynikającymi ze stosowanego programu komputerowego. Powyższe utrudnienia można natomiast zdaniem tut. organu podatkowego uznać, za przeszkody techniczne umożliwiające, stosownie do przywoływanego § 5 ust. 2 rozporządzenia z dnia 14.07.2005 r., wystawienie faktury korygującej w formie papierowej do faktury wystawionej w formie elektronicznej.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika